Polak potrafi - odkrywcy i wynalazcy

 

 

Smartfonem wykrywają narkotyki

"Zespół WeRule będzie jednym z trzech polskich drużyn, które wystartują w światowych finałach konkursu Imagine Cup. Finały odbędą się między 8 a 11 lipca w Petersburgu. – Czujemy się wyróżnieni i szczęśliwi, że możemy reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej - mówią członkowie drużyny WeRule. Do finału dostały się także drużyny  TapBoarders z Poznania oraz FRONT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

W historii tego typu imprez Polscy studenci aż 21 razy stawali na podium, zdobywając 7 pierwszych miejsc, 8 drugich i 6 trzecich."

 

Ignacy Łukasiewicz

"Eksperymenty z ropą prowadzone przez Łukasiewicza i Zeha obfitują w liczne pożary i eksplozje. „Badania nad destylacją ropy prowadzą w wynajętym pomieszczeniu na Łyczakowie w godzinach poza obowiązkami wynikającymi z pracy w aptece”1 – podaje Józef Zbigniew Sozański.  W końcu aptekarzom udaje się oczyścić surowiec. Jak tłumaczy Stanisław Brzozowski, „w tym konkretnym przypadku trzeba było zastosować destylarnię frakcjonowaną. Pozwalała ona na stopniowe oddzielanie poszczególnych frakcji w miarę wzrostu odpowiedniej temperatury."

 

Ignacy Domeyko - Polak czczony w Chile

"Po ośmiu latach spędzonych w Coquimbo Domejko został powołany na katedrę chemii, mineralogii i fizyki Uniwersytetu w Santiago, od 1876 roku pełnił tam rolę rektora. Rząd chilijski powierzył mu organizację szkolnictwa w całym kraju.

Obok prac pedagogicznych, organizacyjnych i administracyjnych, cały czas prowadził studia naukowe. Jego dziełem są rozległe badania geologiczne Kordylierów oraz wykrycie i opisanie wielu nieznanych gatunków minerałów. Wyniki swych badań publikował w Chile i w Europie. Był autorem wielu podręczników i ponad 130 prac naukowych w językach hiszpańskim, francuskim, niemieckim i polskim."

 

Wynalazca telewizji, filmu barwnego, fotografii barwnej...

"Mało kto z was słyszał na pewno to nazwisko – Jan Szczepanik. był Małopolaninem, a więc Białym Chorwatem. Pierwsze wynalazki związały go z Tarnowem i Krakowem. Kraków jak i cała Galicja był wtedy kosmopolityczny. Jan Szczepanik rychło więc założył dwie pracownie – jedną w Berlinie a drugą w Wiedniu. Stamtąd szły w świat jego wynalazki. Jednak miejscem które ukochał szczególnie był Tarnów."

 

Prawa fizyki według Lucjana Łągiewki

"Wynalazek p. Lucjana Łągiewki z Kowar jest prosty: siłę uderzenia o przeszkodę przenosimy za pomocą zębatki i koła zębatego na niewielki, szybkoobrotowy wirnik (szczegóły konstrukcji i rysunki - patrz wywiad). W ten sposób pewna część energii kinetycznej pojazdu po zderzeniu z przeszkodą trafia do wirnika, w postaci energii kinetycznej ruchu obrotowego. Podobnie można skonstruować "hamulec dynamiczny", który energię kinetyczną pojazdu zamienia podczas hamowania na energię ruchu obrotowego niewielkiego wirnika"

 

Pierwsza Uniwersalna Maszyna Cyfrowa

"Zbudowany i uruchomiony został w Warszawie przy ul. Śniadeckich 8, w lokalu Biura Obliczeń i Programów Zakładu Aparatów Matematycznych PAN (późniejszego Instytutu Maszyn Matematycznych)[1]. Zespołem twórców kierował prof. dr inż. Leon Łukaszewicz(wówczas docent). XYZ był modelem laboratoryjnym użytkowej maszyny; po późniejszych zmianach projektowych na bazie tego komputera tworzono serię maszyn ZAM-2."

 

Wykrywacz min (ang. "Polish mine detector")

"Pierwszy ręczny wykrywacz min (ang.Mine detector (Polish) Mark I) został opracowany podczas II wojny światowej, zimą1941/1942 przez dwóch poruczników Józefa Kosackiego (1909 -1990) oraz Andrzeja Garbosia (występującego pod wojennym pseudonimem Adam Galb). Obaj żołnierze służyli w tym czasie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie."

 

Wyrzutnik bomb Świąteckiego

"W 1943 roku zespół Świąteckiego ulepszony został przez Jerzego Rudlickiego w celu dywanowego bombardowania. To urządzenie pozwoliło Amerykanom zrzucać bomby w dzień, z dużej wysokości. Zastosowano je w amerykańskich Boeingach B-17, zwanych Latającymi Fortecami."

 

Szachownice trójstronne

"Szachownica dla trzech osób wymyślona przez krakowskiego naukowca dr. Jacka Filka. Właścicielem patentu jest krakowski antykwariusz Jerzy Luberda. Wynalazek został nagrodzony srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków Idee - Wynalazki - Nowości (Norymberga 1992) i brązowym medalem na Światowej Wystawie Wynalazków (Bruksela 1992)."

 

Skrzydło delta i artylaria

"Nazwa pochodzi od greckiej litery delta kształtem przypominającą trójkąt - Δ. Pierwszym inżynierem, który zaproponował użycie tego typu skrzydła, był XVII-wieczny polski wynalazca Kazimierz Siemienowicz."

 

Konstanty Ciołkowski - teoria ruchu rakiet i paliwa rakietowe

"W roku 1929 Ciołkowski opracował teorię ruchu rakiet wielostopniowych w ziemskim polu grawitacyjnym. Zaproponował zastosowanie w rakietach stabilizatorów żyroskopowych, chłodzenie komory spalania silnika rakietowego składnikami paliwa. Po raz pierwszy w dziejach podał podstawy teorii silnika rakietowego na paliwo ciekłe. Zaprojektował wiele rakietowych mieszanek paliwowych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Ciołkowski opracował podstawy lotów kosmicznych, zanim jeszczebracia Wright wykonali pierwszy w świecie lot samolotem."

 

Pistolet maszynowy Błyskawica

"W Polsce warunkach konspiracji produkowano różne rodzaje broni jednym z typów były pistolety maszynowe. W drugiej połowie 1942 roku inżynierowie Wacław Zawrotny i Seweryn Wielanier wzorując się na niemieckim pistolecie maszynowym MP 40 i brytyjskim pistolecie maszynowym Sten Mk II zaprojektowali pistolet maszynowy, możliwy do fabrykowania w warunkach konspiracyjnych, dlatego też poszczególne części były łączone ze pomocą gwintów hydraulicznych i wkrętów"

 

Kamizelka kuloodporna

"Wynalazcami kamizelki kuloodpornej byli dwaj Polacy: Jan Szczepanik[1] oraz Kazimierz Żegleń[2][3]. W kamizelce jego pomysłu energia pocisku była pochłaniana w kolejnych warstwach tkaniny, z której uszyta była sama kamizelka. Publicznie wykonywane testy wykazały, że tkanina Szczepanika jest odporna na kule zdolne przebić grube sosnowe deski i blachę żelazną, oraz na ostrze sztyletu. Okazało się, że rozpięta na parawanie tkanina, wzmocniona warstwą cienkiej blachy, zatrzymywała nie tylko kule z rewolweru kaliber 8 mm, ale nawet z karabinu Mannlicher, które przestrzeliwały na wylot stalową blachę o grubości 12 milimetrów z odległości 100 m. Wynalazca ten stał się znany na całym świecie w 1902, gdy kareta wyłożona tkaniną kuloodporną jego pomysłu uchroniła przed bombą i wielce prawdopodobną śmiercią króla Hiszpanii Alfonsa XIII." A może istniała już wcześniej?

 

Metoda cynkowania ogniowego blach stalowych

"Proces ten stosowany najczęściej do ciągłego cynkowania na skalę przemysłową blach stalowych ze stali niskowęglowejdoczekał się szeregu wdrożeń w fabrykach stali w wielu krajach. Dzięki ekonomiczności oraz gwarancji dużej wytrzymałości uzyskanych produktów jest technologią powszechnie wykorzystywaną w zabezpieczaniu stali przed korozją. Pierwsza na świecie linia ciągłego wytwarzania i cynkowania blach stalowych ze stali niskowęglowej na skalę przemysłową z zastosowaniem tego procesu została uruchomiona przez Sendzimira w roku 1933 w Kostuchnie pod Katowicami (obecnie dzielnica Katowic)."

 

Lacida (albo LCD) − maszyna szyfrująca

"Jej konstrukcja i prototypy powstały w latach 1929-1930. Wyłącznym konstruktorem części mechanicznej i elektrycznej był Ludomir Danilewicz[1]. W lutym 1933 Wytwórnia Radiotechniczna AVA otrzymała zlecenie na produkcję seryjną i w tym samym roku zostały wyprodukowane pierwsze egzemplarze. Danilewicz pracował nadal w Oddziale II Sztabu Generalnego WP i kierował produkcją urządzeń specjalnych dla wojska w AVA."

 

Enigma

"W kolejnych latach, podczas których Niemcy coraz intensywniej szykowali się do działań wojennych, Enigma przechodziła kilkakrotne modyfikacje, często bardzo znacznie zmniejszające szanse ewentualnego jej dekryptarzu. W końcowym efekcie suma wszystkich jej kombinacji wynosiła czterysta sekstylionów, czyli czwórka i dwadzieścia sześć zer. Marian Rejewski, jeden z polskich matematyków, którzy złamali szyfr Enigmy, następująco zobrazował te liczbę: „jest ona większa od liczby sekund, jakie upłynęły od początku świata, jeśli przyjąć, że świat istnieje od pięciu miliardów lat”. Dzięki temu uważana była za najdoskonalszą maszynę szyfrującą na świecie."

 

Mikołaj Kopernik

"Opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w księdze De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich). Teoria Kopernika wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie i stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych."

 

Henryk Bronisław Arctowski

"Kiedy w czasie I wojny światowej powstała w Stanach Zjednoczonych organizacja Inquiry, przygotowująca materiały do konferencji pokojowej w Wersalu, na której został podpisany w 1919 roku traktat uznający niepodległość Polski po 123 latach rozbiorów, Arctowski opracował dla komisji do spraw Polski specjalny "Raport o Polsce" („Raport on Poland, compiled for the use of the American Delegation to the Peace Conference by Henryk Arctowski”). Składał się on z 14 działów i obejmował blisko 2,5 tysiąca stron maszynopisu, ponad 100 map, liczne rysunki, wykresy i tabele. W czasie rokowań wersalskich Arctowski przebywał w Paryżu jako rzeczoznawca. Żona Jane prowadziła w czasie I wojny światowej akcję charytatywną na rzecz uchodźców polskich, przeznaczając na ten cel dochody ze swoich koncertów."

 

Ernest Malinowski

"Wielkim projektem Malinowskiego, którego potrzebę realizacji głosił od początku swego pobytu w Peru, była droga kolejowa, łącząca bogate w złoża Andy z wybrzeżem. W 1869 r. Henry Meiggs, wpływowy przedsiębiorca pochodzący z USA, podpisał kontrakt z rządem peruwiańskim na zrealizowanie projektu. W umowie zapisano, że obie strony ponoszą w równej części koszty przedsięwzięcia a Ernest Malinowski został realizatorem projektu. Projekt zatwierdził i poparł, ówczesny prezydent Peru Manuel Pardo, będący jednocześnie dobrym przyjacielem Malinowskiego. 1 stycznia 1870 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę projektu zaplanowanego z wielkim rozmachem."

 

Ludwig Zamenhoff - esperanto

"Wreszcie przychodzi sukces - w 1905 roku w Boulogne-sur-Mer we Francji odbył się I Światowy Kongres Esperanta. Paryż przywitał Dr Esperanto rozświetloną na jego cześć wieżą Eiffla. Ludwik Zamenhof został również odznaczony Orderem Legii Honorowej. Kolejne światowe kongresy umacniają i rozpowszechniają język esperanto na całym świecie. W 1908 roku powstał Światowy Związek Esperanto (Universala Esperanto-Asocio). Wydawało się, że idea esperanto połączyła ludzi z różnych krajów i kontynentów i, że marzenie Ludwika Zamenhofa, które narodziło się pod białostockim ratuszem, nareszcie się ziściło."

 

Biochemik polskiego pochodzenia.

"W czasie I wojny światowej przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, obywatelstwo amerykańskie uzyskał w 1920 roku. Badacz witamin, odkrył i wyodrębnił z otrębów ryżowych pierwszą witaminę B1. Przewidywał, że brak witamin może powodować takie choroby jak szkorbut. Prowadził także badania nad hormonami i przyczynami raka, cukrzycy i wrzodów. Przyczynił się do polepszenia sposobu produkcji lekarstw i sam stworzył kilka nowych medykamentów."

 

Stefan Banach

"To spotkanie Steinhausa z Banachem miało niemal natychmiastowe konsekwencje naukowe: Steinhaus zakomunikował Banachowi pewne zagadnienie, nad którym od dłuższego czasu pracował, a w parę dni później - ku zdziwieniu Steinhausa - Banach przyszedł z gotowym rozwiązaniem. Tak powstała pierwsza publikacja Banacha, ogłoszona w "Biuletynie Akademii Krakowskiej" wspólnie ze Steinhausem.

Ten efektowny start zwrócił uwagę innych matematyków polskich na Banacha (co też było niemałą zasługą Steinhausa). W 1920 roku profesor Antoni Łomnicki przyjął Banacha na swego asystenta na Politechnice Lwowskiej, mimo że Banach nie miał ukończonych studiów. Od tego momentu zaczęła się błyskawiczna kariera naukowa Banacha. W tymże roku Banach przedstawia tezę doktorską Uniwersytetowi Jana Kazimierza (ogłoszoną w trzecim tomie "Fundamenta Mathematicae" pt. Sur les operations dans les ensembles abstraits et leur application aux equations integrales). W 1922 roku Banach się habilituje i w tymże roku zostaje profesorem Uniwersytetu; w dwa lata później - członkiem korespondentem Akademii Umiejętności."

 

Prof. Wojciech Bogumił Jastrzębowski

"Swoich słuchaczy uczył Jastrzębowski systematyczności i konsekwencji, powściągliwości i cierpliwości w wykonywaniu żmudnej pracy gromadzenia faktów. Ale jednocześnie przestrzegał, żeby nie stali się tylko archiwistami faktów, lecz próbowali zgłębiać tajemnicę ich powstania. Wiele czasu spędzał wędrując ze swoimi studentami po wszystkich regionach Polski. Owocem tych wypraw była praca „Przepowiedzenia pogody, słoty, wiatru i innych zmian powietrza" (1847), która została przetłumaczona na język rosyjski. Rozgłos tego opracowania spowodował, że w 1850 r. Wojciech Jastrzębowski został wpisany w poczet członków Krakowskiego Towarzystwa Naukowego, Kieleckiego Towarzystwa Rolniczego oraz Towarzystwa Rolniczego we Lwowie." 

 

Aleksander Doba z Polic

Polak spędził ponad sześć miesięcy w kajaku "Olo", wiosłując przez Atlantyk. Pokonał trasę około 12,4 tys. kilometrów. Wyruszył w drogę na początku października 2013 roku z Lizbony w Portugalii, a zakończył ją w New Smyrna Beach na Florydzie w kwietniu 2014 roku.

Jego pierwotny plan zakładał przepłynięcie trasy o długości 8690 km, ale burze i awarie sprzętu zmusiły go do zmiany planów. Doba pokonywał średnio ok. 48 km dziennie. Jak sam zauważył, jest jedynym człowiekiem, któremu udało się samotnie, bez żadnego wsparcia, dzięki sile własnych rąk przepłynąć kajakiem przez Atlantyk, od jednego kontynentu do drugiego.

 

Zambrowski młynarz

Dlatego Jerzy Wysocki, przedsiębiorca z Zambrowa, już nawet nie chce, aby tytułować go młynarzem. Młyny w Zambrowie i Giżycku, które jego rodzina prowadziła 110 lat, zamknął i lada dzień otworzy fabrykę swoich talerzy.
– Trwa montaż maszyn. Zamierzamy produkować 15 mln sztuk naczyń rocznie. Wkrótce podpiszemy umowy z dwoma dużymi sieciami sklepów ekologicznych, ale zapytania nadchodzą już z całego świata – mówi Małgorzata Then ze spółki Aston Investments, która chce skomercjalizować wynalazek polskiego młynarza.
 

 

Polski czołg XXI wieku

Polacy jako pierwsi na świecie przygotowują system, który niczym kameleon zmieni kolor obiektów obserwowanych gołym okiem, np. czołgu albo stanowiska dowodzenia. Naukowcy z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej im. J. Kosackiego we Wrocławiu opracowali system, który umożliwia przedmiotom przybieranie barw otoczenia. Przykładowo, jeśli czołg umieścimy na tle zielonych drzew, to jego zewnętrzna powłoka przybierze kolorystykę jaką mają drzewa. Jeśli będzie stał na tle bel ze słomą, to jego pancerz przybierze odpowiedni wzór, aby wtopić się w tło. Jak mówił profesor Januszko - współautor projektu - system Kameleon wykorzystuje trzy podstawowe elementy, które zostały nazwane „oczy, mózg i skóra”. Oczy sytemu to specjalna, cyfrowa kamera której zadaniem jest rejestrowanie obrazów z otoczenia. Mózg to - jak łatwo się domyślić - dedykowany komputer/układ elektroniczny, który analizuje dostarczone przez kamerę obrazy i decyduje o tym, jak należy zmienić barwę pancerza. Skóra to natomiast tzw. okna elektrochromowe, które dzięki swoim właściwościom mogą zmieniać dowolnie barwę poprzez przyłożenie niewielkiego napięcia elektrycznego.