top of page

Boks

Walka na pięści znana była już w starożytnym Rzymie i Grecji. Ówczesny boks wpisany był na listę słynnych igrzysk olimpijskich, chociaż z dzisiejszym pojęciem tego sportu miał niewiele wspólnego. Reguły walki były ograniczone do minimum, a sama walka miała bardzo brutalny charakter i bywało, że prowadziła do śmierci jednego z zawodników.

Boks

Boks, w swojej sportowej formie narodził się w XVIII wieku w Anglii. Pierwsza szkoła bokserska powstała w 1719r., a założył ją James Figg. Wtedy nie używano jeszcze rękawic, więc był to dość brutalny sport, choć powoli wprowadzano coraz więcej zasad, które pretendowały do miana sportu.

Następca Jamesa Figga, Jack Broughton przez 18 lat był niepokonanym mistrzem bokserskim! To on wprowadził do boksu mniej brutalne, a bardziej sportowe zasady walki. Do refleksji skłoniła go śmierć w ringu, jednego z jego przeciwników.


Rękawice wprowadziły dopiero tzw. zasady markiza Queensberry z roku 1867, które regulowały zasady walki pięściarskiej. Ostatnim mistrzem walki na nieosłonięte pięści jest John L. Sullivan. Jest on też pierwszym mistrzem świata wagi ciężkiej, który zdobył ten tytuł walcząc w rękawicach.


12 punktów Queensberry Rules:


1. Mecz należy rozgrywać na kwadratowym ringu o wymiarach 24 × 24 stopy lub zbliżonych.

2. Zakazane jest stosowanie chwytów zapaśniczych i obejmowanie rywala oburącz.

3. Rundy trwają po 3 minuty, z 1-minutową przerwą pomiędzy nimi.

4. Zawodnik, który upadnie z powodu otrzymanego ciosu lub z jakiejkolwiek innej przyczyny, musi powstać bez niczyjej pomocy w ciągu 10 sekund, a jego rywal winien w tym czasie udać się do własnego narożnika. Jeśli powalony zawodnik zdoła się podnieść, walka jest kontynuowana, jeśli tego jednak nie uczyni i w ciągu 10 sekund nie stanie na środku ringu, sędzia winien ogłosić zwycięzcą jego rywala.

5. Zawodnik wiszący bezwładnie na linach, w taki sposób, że jego obie stopy są oderwane od podłoża, winien zostać uznany za powalonego.

6. W trakcie trwania rundy na ringu nie mogą przebywać sekundanci ani inne osoby trzecie.

7. Jeśli mecz zostanie przerwany z niedającej się uniknąć przyczyny, sędzia winien określić czas i miejsce jego dokończenia, tak aby pojedynek wyłonił zwycięzcę, chyba że osoby obstawiające zakłady zgodzą się na zrównanie stawek.

8. Rękawice muszą być dobrze dopasowane, nowe i najlepszej jakości

9. Jeśli rękawica zostanie uszkodzona lub zsunie się, winna zostać wymieniona na życzenie sędziego.

10. Zawodnik, który uklęknie, winien zostać uznany za powalonego.

11. Zakazane jest używanie przez zawodników butów podbitych gwoździami.

12. We wszystkich innych kwestiach należy stosować znowelizowane London Prize Ring Rules.


Pomimo wprowadzenia zasad bezpieczeństwa, zawodowy boks nadal jest brutalny, a walki bywają śmiertelne. Dlatego ten rodzaj sportu zagrożony jest usunięciem z programu Igrzysk Olimpijskich. Uprawiany amatorsko, pozwala zachować bezpieczeństwo i zdrowy dystans.

bottom of page