top of page

Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Zakończyły się kolejne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Cieszy fakt, że z roku na rok uczestników uroczystości rocznicowych jest coraz więcej, a wiedza o żołnierzach walczących o niepodległość Polski podczas komunistycznego zniewolenia jest coraz większa. Zgodnie z ustawą uchwaloną w roku 2010 jest to także dzień „hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.”

Tropem Wilczym

Jest to więc święto wszystkich, którzy poczynili akt sprzeciwu wobec „sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”, jak czytamy w preambule ustawy o ustanowieniu święta.


1 marca 1951r. jest dniem, w którym w mokotowskim więzieniu zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, żołnierzy wojska polskiego. Byli to: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Mieczysław

Pomnik "Żołnierzy Wyklętych" w Ostrowi Maz.

Kawalec, kpt Józef Batory, ppłk Adam Lazarowicz, por Franciszek Błażej, por Karol Chmiel, kpt Józef Rzepka.

To dzień ich śmierci, 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.


Obchody zdominował masowy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Bieg został zainicjowany przez Michała Dworczyka z Fundacji Wolność i Demokracja i odbył się w tym roku w niedzielę 4 marca. Tegoroczna, VI edycja biegu odbyła się w 300 miejscowościach w Polsce i na świecie. Jest to duży krok do przodu w porównaniu z rokiem 2013, w którym bieg odbył się tylko w jednym mieście i zrzeszył 50 osób. W tym roku, udział w biegu wzięło ponad 70 tysięcy biegaczy. Obok biegu głównego zorganizowano również bieg honorowy na dystansie 1963 metry. Jest to data śmierci ostatniego z zamordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego sierżanta Józefa Franczaka „Laluś”.


W okolicy Andrzejewa biegi odbyły się między innymi w Małkini Górnej (Link), Zambrowie i Ostrowi Mazowieckiej.

Tropem Wilczym - Piątnica

W Ostrowi Mazowieckiej większość uczestników wybrała dystans 5 km, ale nie zabrakło też chętnych do biegu na 1963m. W tym osób w wieku emerytalnym oraz dzieci. Najszybciej do mety dobiegł reprezentujący LKS Ostrowianka Dawid Likwiarz z Ostrowi Maz. Dystans 5 km pokonał w czasie 17 minut i 52, 83 sekundy.

W kategorii kobiet najszybsza, w ten mroźny dzień była Magdalena Malik z Ostrów Biega. Dotarła do mety w czasie 21 minut i 43, 50 sek.


Pełne wyniki można zobaczyć na stronie: Tropem Wilczym


Na linii mety, na uczestników biegu czekały pamiątkowe medale wręczane m.in. przez Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzego Bauera oraz gorąca kawa i grochówka wojskowa.


Poza Biegiem „Tropem Wilczym” miały też miejsce inne, godne zauważenia inicjatywy związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


3 marca, w Czerwonym Borze odbył się trzeci już Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany przez Stowarzyszenie Historyczne im. 71 Pułku Piechoty. Pięciokilometrowemu marszowi towarzyszyły pogadanki o historii kompleksu leśnego Czerwony Bór, który skrywa wiele tajemnic zarówno z okresu drugiej wojny światowej, peerelu, ale i z czasów wcześniejszych.

Czerwony Bór

Przy okazji postoju przy mogile żołnierzy 18 Dywizji Piechoty z września 1939r., gdzie spoczywają żołnierze 33pp z Łomży, 71pp z Zambrowa i 18 pal z Ostrowi Maz. oraz prawdopodobnie ułan z 5 puz, zapłonął symboliczny znicz.


Uwieńczeniem marszu był konkurs strzelecki. Strzelanie odbywało się z broni długiej, na dystansie 50m. w pozycji stojącej. Większość uczestników strzelała z popularnego „kałacha”, czyli AK 47. Najlepsi strzelcy otrzymali puchary ufundowane przez Gminę Zambrów. Patronat honorowy nad marszem objął Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos. Udział w marszu wzięli m.in. Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman, strażacy z OSP Łady Borowe i Krusze Łubnice, żołnierze 13 batalionu piechoty lekkiej w Łomży, członkowie KS „Iskra” z Porytego Jabłoni, Grupa Ratownicza „Nadzieja” z Zambrowa, reprezentacja Ośrodka Opiekuńczo – Wychowawczego w Zambrowie, a także członkowie grup rekonstrukcyjnych z Kolna, Pisza, Grabowa oraz Stowarzyszenia Historycznego im. 71 pp z Pawłem Sanewskim, który poprowadził całe spotkanie i niestrudzenie marzł przez kilka godzin prowadząc konkurs strzelecki.


Paweł Sanewski zapala znicz. Mogiła żołnierzy 18DP

Dla wszystkich uczestników przewidziano ognisko z pieczoną kiełbaską, grochówkę i niezbędne w mroźny dzień kawę, herbatę oraz domowy kompot ze spiżarni Koła Gospodyń „Jabłoneczki”.


Tutaj, podobnie jak przy Biegu „Tropem Wilczym” ilość uczestników corocznie rośnie i pewnie stąd miłe zaskoczenie, ale też niewielkie braki organizacyjne. Mimo wszystko piękna i godna polecenia inicjatywa.


Ku Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci…


Jest też akcent z terenu naszej Gminy:


Źródła:

- Druk sejmowy nr. 2854

- www.zambrow.org

- www.ostrowmaz.pl

- www.to.com.pl

- www.mosir.ostrowmaz.pl

- www.wspolczesna.pl


bottom of page