Fontanna w Bydgoszczy

September 26, 2019

Biblia tysiąclecia:

 

„Oto dzieje Noego.
Noe, człowiek prawy, wyróżniał się nieskazitelnością wśród współczesnych sobie ludzi; w przyjaźni z Bogiem żył Noe.
A Noe był ojcem trzech synów: Sema, Chama i Jafeta.
Ziemia została skażona w oczach Boga. Gdy Bóg widział, iż ziemia jest skażona, że wszyscy ludzie postępują na ziemi niegodziwie, rzekł do Noego:


«Postanowiłem położyć kres istnieniu wszystkich ludzi, bo ziemia jest pełna wykroczeń przeciw mnie; zatem zniszczę ich wraz z ziemią. Ty zaś zbuduj sobie arkę z drzewa żywicznego, uczyń w arce przegrody i powlecz ją smołą wewnątrz i zewnątrz. A oto, jak masz ją wykonać: długość arki - trzysta łokci, pięćdziesiąt łokci - jej szerokość i wysokość jej - trzydzieści łokci. Nakrycie arki, przepuszczające światło, sporządzisz na łokieć wysokie i zrobisz wejście do arki w jej bocznej ścianie; uczyń przegrody: dolną, drugą i trzecią. Ja zaś sprowadzę na ziemię potop, aby zniszczyć wszelką istotę pod niebem, w której jest tchnienie życia; wszystko, co istnieje na ziemi, wyginie, ale z tobą zawrę przymierze.

Wejdź przeto do arki z synami twymi, z żoną i z żonami twych synów. Spośród wszystkich istot żyjących wprowadź do arki po parze, samca i samicę, aby ocalały wraz z tobą od zagłady. Z każdego gatunku ptactwa, bydła i zwierząt pełzających po ziemi po parze; niechaj wejdą do ciebie, aby nie wyginęły. A ty nabierz sobie wszelkiej żywności - wszystkiego, co nadaje się do jedzenia - i zgromadź u siebie, aby była na pokarm dla ciebie i na paszę dla zwierząt».
I Noe wykonał wszystko tak, jak Bóg polecił mu uczynić.”

 

 

        Właśnie biblijny potop był inspiracją dla Ferdynanda Lepeckiego do stworzenia wspaniałej fontanny w ówczesnym ogrodzie Regencji. Dzisiaj fontanna znajduje się w parku im. Kazimierza Wielkiego przy Placu Wolności.

 

Wspaniałe dzieło Lepeckiego stanęło w tym miejscu w roku 1904. Na obraz

motywów biblijnych złożyło się kilka postaci: mężczyzna trzymający wyratowaną, ale nieprzytomną kobietę, który stara się pomóc innemu mężczyźnie oraz druga kobieta – martwa, przy której raczkuje małe dziecko. Za dzieckiem skrada się lew. Jest jeszcze mężczyzna, który zdaje się przegrał walkę z potężnym wężem oraz niedźwiedzica z martwym niedźwiadkiem.

 

       Do roku 1943 przepiękna fontanna była ozdobą Bydgoszczy. Chętnie fotografowali się przy niej mieszkańcy i turyści. W czasie wojny, przy fontannie pamiątkowe fotki robili również niemieccy okupanci miasta. Później Niemcy zdemontowali to dzieło sztuki i przerobili pozyskany materiał na komponenty potrzebne do prowadzenia wojny, w której byli już w odwrocie.

 

         Na stronie www.visitbydgoszcz.pl zamieszczono taką ciekawostkę:

 

„Zanim przystąpiono do realizacji pomysłu urzeczywistniającego wystawienie wodotrysku, w 1897 r. został ogłoszony ogólno niemiecki konkurs, szeroko komentowany przez ówczesną prasę środowisk artystyczno-architektonicznych (zgłoszono 55 prac). Kopie fontanny stanęły w Coburgu (1906 r.) i Eisleben (1942 r. przetopiona na cele wojenne).”

 

         Dzięki społecznemu komitetowi odbudowy pomnika-fontanny, odlane z brązu postacie znowu ozdobiły miasto.

 

         Bydgoska fontanna jest jedną z najpiękniejszych fontann w Polsce. Wszystkich, którzy odwiedzą Bydgoszcz, zachęcam do nawiedzenia tego miejsca. Tymczasem można się zapoznać z głównymi motywami fontanny na poniższych fotografiach:

 

 

 

Please reload

© 2015 by "This Just In". Proudly created with Wix.com