top of page

Landeschützen-Kompanie 52/VI

„Landesschützen-Kompanie 52/VI powstała 26 sierpnia 1939 roku w wyniku mobilizacji w miejscowości Wesel w Nadrenii Północnej-Westfalii. 16 września 1939 roku została przetransportowana do okupowanej Polski. Stacjonowała w Żyrardowie, gdzie nadzorowała obóz przejściowy dla polskich jeńców wojennych, następnie w Błoniu, gdzie pełniła służbę patrolową. Od listopada 1939 do końca stycznia 1940 roku zajmowała kwatery w magazynie broni w Palmirach, a od 30 stycznia do 18 marca 1940 była skoszarowana w Akademii Wychowania Fizycznego na Bielanach w Warszawie. Tam została przekształcona w II, a następnie I batalion 659. Pułku Piechoty 393. Dywizji Piechoty (I. Bataillon vom Infanterie-Regiment 659 der 393. Infanterie-Division). Stamtąd została odesłana do miejscowości Komorowo koło Ostrowi Mazowieckiej, przy ówczesnej granicy ze Związkiem Sowieckim. Oddział odesłano do Niemiec 4 sierpnia 1940 roku.”


www.1944.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego zakupiło jakiś czas temu album, zawierający 78 fotografii z lat 1939 – 1940. Album został opracowany przez niejakiego Oberleutnanta Jacobsa. Czy to właśnie ten niemiecki żołnierz wykonał fotografie, czy może inny? – tego nie wiemy i nie jest to dla nas istotne. Dla Muzeum Powstania Warszawskiego ważne są przede wszystkim zdjęcia dotyczące Warszawy. Dla nas równie istotne są te z Komorowa i Ostrowi Mazowieckiej. Możemy na nich znaleźć pomnik majora Waleriana Łukasińskiego (w lutym tego roku minęła 151 rocznica jego śmieci) przy jednym z budynków koszarowych dawnej Szkoły Podchorążych Piechoty. W tle widzimy wejście do sztabu batalionowego 569 pp z 393 DP (I. Bataillon vom Infanterie-Regiment 659 der 393. Infanterie-Division), przy którym wisiał też napis o treści "Polakom wstęp wzbroniony". Nie jest to jedyny pomnik, który znalazł się w obiektywie aparatu fotograficznego. Bardzo ładne ujęcia pochodzą również z wydarzeń przy pomniku Józefa Piłsudskiego i fontannie Kraka. Wielu budynków, które możemy zobaczyć już nie ma, nie istnieją.


W kadr fotograficzny wpadli również żołnierze Wehrmachtu podczas ćwiczeń, pędzenia świń (zapewne na świniobicie, albo w celu „przeprowadzki” jak głosi podpis zdjęcia – „Przeprowadzka drużyny kaprala Tomke”), czy np. meczu piłkarskiego.


Niemiecki fotograf uwiecznił również basen w komorowskich koszarach, słup graniczny na ówczesnej granicy III Rzeszy Niemieckiej ze Związkiem Sowieckim oraz procesję pogrzebową przy kościele pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Ostrowi Mazowieckiej.


Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami. Dostępne po kliknięciu na link:


www.1944.pl

Źródła:

- www.1944.plŹródła:

- www.1944.pl

bottom of page