top of page

"Powstała, by żyć" - wystawa w Ostrowi Maz.

8 listopada, tuż przed kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w Ostrowi Mazowieckiej, przed Starą Elektrownią otwarta została wystawa zatytułowana "Powstała, by żyć". Zorganizowana został przez Muzeum - Dom Rodziny Pileckich i Instytut Pamięci Narodowej. Przy okazji miało też miejsce uroczyste przekazanie sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej w Ostrowi Mazowieckiej (z 1921r.)


Wystawa poświęcona jest wysiłkowi zbrojnemu, ale również dyplomatycznemu w dążeniu Polaków do odzyskania upragnionej niepodległości. Naród bez państwa może istnieć, ale jak widać - nie chce. Stąd całe pokolenia Polaków, niejednokrotnie o odmiennych zdaniach i rozbieżnym zapatrywaniu na rzeczywistość nie szczędziły pracy i krwi, aby samostanowić o sobie.


Wystarczy spojrzeć na dwóch polityków tamtego okresu: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Pomimo odmiennego zdania i kobiety, o którą rywalizowali, potrafili usiąść i rzeczowo dyskutować o tym, co dla Polski najlepsze. Jak bardzo brak tego obecnym politykom...


Wystawa w Ostrowi Mazowieckiej przedstawia nie tylko sylwetki Ojców naszej niepodległości, ale również okres dążenia do niepodległej Polski, poprzez dyplomację i organizację siły zbrojnej. Zarówno w granicach zaborów, jak również wśród tzw. Polonii. Sojuszników próbowano pozyskać nawet w egzotycznej Japonii.

Zdjęcia, mapy, plakaty propagandowe - to wszystko możecie zobaczyć na wystawie plenerowej. Trzeba przyznać, że ładnie zaplanowanej i wykonanej. Polecam i na zachętę kilka zdjęć:


bottom of page