top of page

Mit Marszałka



„Mit Marszałka. Legenda J. Piłsudskiego w świetle najnowszych badań” Brunona Różyckiego to książka jakiej jeszcze nie było. Porusza tematykę, która od dziesięcioleci jest pomijana i zakłamywana. Któż bowiem ma świadomość, że Piłsudski, oprócz tego, że jest jednym z Ojców naszej niepodległości, to był także wulgarnym satrapą, który odpowiedzialny jest za wiele zaniedbać w wojskowości i praworządności kraju? Postać Marszałka, jako człowieka bez skazy została wykreowana przez niego samego i jego zwolenników, którzy nie wahali się nawet mordować za swoją sprawę. Wielu prawdziwych bohaterów tamtych czasów odeszło w cień zapomnienia, gdyż przeszkadzali w kreacji Wielkiego Marszałka, który niczym Lech Wałęsa w czasach późniejszych sam jeden ocalił, jeśli nie świat cały, to przynajmniej Polskę. To oczywiście nie prawda. A do poznania tej prawdy przybliża nas książka Różyckiego, do której lektury szczerze zachęcam. Poniżej fragment:



Kult Marszałka oparty na emocjach, a nie rzetelnej wiedzy historycznej, stymulowano całymi latami. Proceder zapoczątkowano jeszcze przed 1918 rokiem i był on wprost proporcjonalny do możliwości J. Piłsudskiego (najprawdopodobniej inicjatora tego zjawiska), toteż do eksplozji doszło zwłaszcza po 1926 roku (apogeum kultu jednostki przypadło na lata 1935 – 1937). W ramach kreacji kultu jednostki zasypano kraj symboliką (np. pomniki, znaczki pocztowe itp.), w którą wpleciono rytuały (obchody świąt pod jego pomnikami), indoktrynację w szkole oraz np. wojsku. Realizowały to liczne instytucje i organizacje albo powoływane specjalnie, albo po zamachu stanu upolityczniane. Kult i mitologię podtrzymano w latach 1939 – 1989, a następnie niezrewidowany mit Marszałka został włączony w agendę tożsamościową dominujących środowisk politycznych i jest w dalszym ciągu propagowany jako pozytywny.


Kreacja wizerunku J. Piłsudskiego podparta została imponującym wachlarzem działań manipulacyjnych. To dzięki nim oparto go na emocjach, a nie świadomych poglądach wynikających z rzetelnej wiedzy. Działania manipulacyjne zbudowano na wykorzystaniu mechanizmów psychologicznych, technik propagandy, chwytów erystycznych czy manipulacji medialnych, jak np. przemilczenia czy użycie reguły autorytetu (organizacji, naukowca czy zbiorowości).

Comments


bottom of page