top of page

Muzeum starożytnego hutnictwa


    MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA MAZOWIECKIEGO IM. STEFANA WOYDY W PRUSZKOWIE zajmuje się badaniem i ochroną unikatowego w skali Europy dziedzictwa pradziejowego, którym jest Mazowieckie Centrum Metalurgiczne – drugie co do wielkości centrum hutnicze „barbarzyńskiej” Europy. Realizując swoją misję, instytucja otacza szczególną troską zbiory tworzące niepowtarzalną kolekcję archeologiczną oraz organizuje liczne wydarzenia popularyzatorskie i edukacyjne. Jako żywy ośrodek muzealny stanowi przestrzeń spotkań ludzi nauki i kultury oraz miejsce otwarte dla lokalnej społeczności. Prowadzi też wiele wydarzeń i warsztatów poza swoimi murami. (https://mshm.pl/o-muzeum/)

    Muzeum w Pruszkowie to niewielka, ale ciekawa placówka muzealna. Warto ją odwiedzić będąc w pobliżu, do czego zachęcam. Kilka słów o historii tego miejsca:

    Pomysł utworzenia w Pruszkowie placówki muzealnej pojawił się na początku lat 70. zeszłego stulecia, a inicjatorem przedsięwzięcia był ówczesny konserwator zabytków na województwo warszawskie – Stefan Woyda. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku odkrył on tzw. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne. To odkrycie dało bezpośredni impuls do powstania muzeum – stosowne zaplecze instytucjonalne było konieczne do rozpoczęcia zaawansowanych badań archeologicznych nad tym fenomenem i jego popularyzacji. Pruszków nieprzypadkowo wybrano na lokalizację siedziby. Miasto znajduje się bowiem w centrum obszaru, na którym w starożytności funkcjonował ośrodek metalurgii żelaza. Istotnym argumentem „za” była też życzliwość mieszkańców oraz daleko idąca pomoc ze strony ówczesnych włodarzy miasta, którzy m.in. udostępnili na siedzibę muzeum XIX-wieczną oficynę dworu Potulickich. Placówka otwarta została 1 czerwca 1975 roku. Na stanowisko dyrektora powołano Stefana Woydę, który pełnił tę funkcję ponad trzy dekady. Od roku 2006 Muzeum kieruje Dorota Słowińska-Kamasa.

    W 1991 roku otwarta została pierwsza wystawa stała „Czas żelaza. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z epoki Imperium Rzymskiego”. W roku 2014, po generalnym remoncie budynku Muzeum, zastąpiła ją ekspozycja „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”. Obie zostały ciepło przyjęte przez odwiedzających, o czym świadczą przyznane nagrody i wyróżnienia.

    Działalność Muzeum od momentu jego utworzenia opiera się na trzech filarach: naukowym, inwentaryzacyjnym i edukacyjno-popularyzatorskim. Pierwszy obejmuje badania naukowe (archeologiczne) nad przeszłością Mazowsza; drugi – opiekę nad bogatymi zbiorami pozyskanymi m.in. podczas licznych kampanii wykopaliskowych; trzeci – szeroko rozumianą popularyzację dziedzictwa kulturowego (Edukacja, Artefakty).


Comments


bottom of page