top of page

Pod biało-czerwoną



Projekt „Pod biało-czerwoną” zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców.


Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią (szczegóły w regulaminie) liczbę głosów poparcia online za pomocą niniejszego serwisu. Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie dumnie eksponowana w centralnym miejscu gminy, mogą oddawać jej mieszkańcy. (…)


„Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. (…)



Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie.


Mamy nadzieję, że angażując mieszkańców naszego kraju, zachęcimy ich do refleksji zarówno nad samym patriotyzmem jak i przyszłością Polski. 100-lecie wiktorii odniesionej w Bitwie Warszawskiej stanowi ku temu doskonałą okazję.


Dzięki projektowi chcemy także budować wspólnotę i wzmacniać ideę zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Niech biało-czerwona dumnie, przez cały rok, powiewa w sercach naszych małych Ojczyzn!


Ile głosów potrzeba do realizacji projektu?


dla gmin do 20 000 mieszkańców ‒ 100 głosów;

dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców ‒ 500 głosów;

dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców ‒ 1000 głosów. (za: www.gov.pl)


Najwięcej głosów poparcia dla inicjatywy oddali mieszkańcy Czaplinka w województwie zachodniopomorskim. Przy wymaganej liczbie 100. oddanych głosów znalazło się tam 10634 osób, które wykazały się patriotyzmem. Na drugim miejscu również uplasowała się niewielka miejscowość – Miejsce Piastowe na Podkarpaciu. Tutaj też padło więcej niż wymagane 100 głosów. Było ich aż 9325. Na trzecim miejscu znalazło się Kleszczewo. Tutaj również wystarczyłoby 100 głosów, a jednak oddano ich 6508. Województwo mazowieckie znalazło się dopiero na czwartym miejscu, za sprawą mieszkańców Wiśniewa, którzy oddali 4115 głosów.


W powiecie ostrowskim Ostrów Mazowiecka znalazła się dopiero na 7. miejscu. Najwięcej głosów oddali mieszkańcy Starego Lubotynia (416), Wąsewa (160) i Nura (148). Andrzejewo uplasowało się na czwartym miejscu ze 135. oddanymi głosami.


Pod powiewającą na nowym maszcie biało-czerwoną flagą, odbyły się uroczystości związane ze 104. rocznicą odzyskania przez polskę niepodległości w Stawiskach. Stawiski zajęły najlepszą lokatę w województwie podlaskim. Głos oddało tam 3545 osób. Podczas gdy w Łomży zaledwie 246 osób.


Stawiski, Niepodległości,
Stawiski (2022 r.)

Comments


Czytelnia
IMG_20180916_102220.jpg
Wybierz kluczowe słowo:
bottom of page