top of page

Wernisaż w ZambrowieGarnizon zambrowski i wszystko co z nim związane jest tematem przewodnim Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie. 16 września miał tam miejsce wernisaż wystawy zatytułowanej „Z bitewnych pól. Wizna – Zambrów – Andrzejewo”. Zaprezentowane artefakty pochodzą z miejsc związanych z walkami 18. Dywizji Piechoty, która w 1939 r. dzielnie broniła nadnarwiańskiego odcinka frontu. Są własnością RIH oraz prywatnych kolekcjonerów. Część to zbiory muzeum białostockiego.


Miłośnicy militariów i historii wojskowości w ogóle odwiedzając wystawę zobaczyć mogą między innymi: sztućce z sygnaturą 9. Pułku Strzelców Konnych, elementy umundurowania Żołnierza Polskiego, karabin Mauzer, rkm Browning, łuski, pociski, hełmy, znaki tożsamości (tzw. nieśmiertelniki) odnalezione w okolicy Andrzejewa oraz wiele innych rzeczy. Wśród nich szczególne nacechowane emocjami artefakty wydobyte z jamy grobowej kapitana Władysława Dąbrowskiego.

Jarosław Strenkowski, pomysłodawca i opiekun Izby zapowiedział konferencję naukową, która ma się odbyć już w październiku.


Poniżej kilka zdjęć z wernisażu:Comments


bottom of page