top of page
Kapitan Władysław Dąbrowski II

      WÅ‚adysÅ‚aw DÄ…browski urodziÅ‚ siÄ™ 27 czerwca 1906r. w ZazdroÅ›ci koÅ‚o Niegowa. Jest jednym z tych oficerów, którzy oddali życie za naszÄ… wolność i niepodlegÅ‚ość podczas wojny obronnej 1939r. Jest nam szczególnie bliski, ponieważ walczyÅ‚ jako dowódca 1 kompanii ciężkich karabinów maszynowych w I batalionie 71 puÅ‚ku piechoty.

 

​​

​

 

         71 puÅ‚k piechoty szczególnie zapisaÅ‚ siÄ™ w naszej lokalnej historii, ponieważ to na nim spoczÄ…Å‚ gÅ‚ówny wysiÅ‚ek obronny w rejonie Jakaci Dwornej, Zambrowa i Andrzejewa, gdzie puÅ‚k zostaÅ‚ rozbity przez wojska generaÅ‚a Heinza Guderiana.

​​

        Do tej pory nie byÅ‚o znane miejsce pochówku kapitana WÅ‚adysÅ‚awa DÄ…browskiego II. Poszukiwania rodzinne nie przynosiÅ‚y wiÄ™kszych rezultatów, zwÅ‚aszcza w okresie komunistycznego zakÅ‚amania i niechÄ™ci ówczesnych decydentów do gloryfikowania czynu zbrojnego żoÅ‚nierza polskiego.

 

        Pewnych informacji, już w 1941r. dostarczyÅ‚ Polski Czerwony Krzyż. Kierownik Biura Informacyjnego PCK M. Bartnowska poinformowaÅ‚a wdowÄ™ po kapitanie DÄ…browskim II, PaniÄ… JaninÄ™ o okolicznoÅ›ciach Å›mierci jej męża, na podstawie ustaleÅ„ Niemieckiego Czerwonego Krzyża. Pismo z dnia 27. XI. 1941r donosi:

 

„Biuro Informacyjne P. C. K. niniejszym komunikuje, że wedÅ‚ug doniesienia Niemieckiego Czerwonego Krzyża mąż Pani kpt. WÅ‚adysÅ‚aw DÄ…browski zmarÅ‚ z ran dn. 13. IX. 1939r. Gdzie wymieniony zmarÅ‚ i gdzie zostaÅ‚ pochowany nie zdoÅ‚aliÅ›my ustalić. Niem. Czerw. Krzyż bliższych szczegóÅ‚ów jego Å›mierci nie posiada.

W razie otrzymania dokÅ‚adniejszych informacji w tej sprawie przekażemy je WPani.”

   

       Rodzina polegÅ‚ego, pozbawiona jakichkolwiek źródeÅ‚ historycznych w czasach PRL, wychodziÅ‚a z zaÅ‚ożenia, że kapitan DÄ…browski pochowany zostaÅ‚, wraz z innymi żoÅ‚nierzami puÅ‚ku we wspólnej mogile w Andrzejewie (wskazywaÅ‚aby na to data Å›mierci podana przez PCK). Dlatego tutaj, do andrzejewskiej mogiÅ‚y przybywaÅ‚a żona i dzieci polegÅ‚ego, aby zapalić znicz i odmówić modlitwÄ™.

 

      Przy okazji, PaÅ„stwo DÄ…browscy zaangażowali siÄ™ w walkÄ™ o umieszczenie na mogile żoÅ‚nierzy 18DP w Andrzejewie tablicy pamiÄ…tkowej. Jerzy DÄ…browski (www.portalwrona.com/wspomnienia) wspominaÅ‚:

 

        „Pierwsze opracowanie dziaÅ‚aÅ„ 18 DP we wrzeÅ›niu 1939 r. można znaleźć dopiero w Wojskowym PrzeglÄ…dzie Historycznym z 1974 r. (niedostÄ™pnym w tym czasie dla cywili) oraz w książce Z. KosztyÅ‚y „WrzesieÅ„ 1939 roku na BiaÅ‚ostocczyźnie” (BiaÅ‚ystok, 1967).

Tak wiÄ™c wraz z MatkÄ… i bratem przyjeżdżaliÅ›my na grób Ojca do Andrzejewa. ZnaliÅ›my w tym czasie miejscowego ksiÄ™dza proboszcza BolesÅ‚awa KozÅ‚owskiego, który z rodzinami polegÅ‚ych utrzymywaÅ‚ serdeczny kontakt.

        Latem 1973 roku ksiÄ…dz poinformowaÅ‚ mojÄ… MatkÄ™, że bÄ™dÄ…c z wizytÄ… w Polsce przebywajÄ…cy na staÅ‚e za granicÄ… brat kpt. dypl. Ludwika Hodakowskiego (ze sztabu 18DP), który polegÅ‚ w bitwie pod Andrzejewem, ufundowaÅ‚ nowÄ… tablicÄ™ pamiÄ…tkowÄ… na mogile zbiorowej. W tym czasie na mogile byÅ‚a maÅ‚a blaszana tablica, którÄ… widać na zdjÄ™ciu z tamtego czasu.

PojechaliÅ›my z MamÄ…, bratem i mojÄ… żonÄ… tÄ… nowÄ… tablicÄ™ obejrzeć. ZostaÅ‚a ona w tym czasie zamocowana na ogrodzeniu kamiennym MogiÅ‚y Zbiorowej, w miejscu, w którym zamurowano maÅ‚e wejÅ›cie od strony koÅ›cioÅ‚a.

Tablica była wykonana bardzo starannie w brązie. Na tablicy umieszczono nazwiska pochowanych tam zidentyfikowanych poległych.

Niestety po krótkim czasie ksiÄ…dz proboszcz zawiadomiÅ‚ MamÄ™, że ma poważne problemy zwiÄ…zane z tablicÄ…. PojechaliÅ›my do Andrzejewa i dowiedzieliÅ›my siÄ™ od ksiÄ™dza, że miejscowa Podstawowa Organizacja Partyjna (tak siÄ™ wtedy nazywaÅ‚a miejscowa wÅ‚adza nie tylko zresztÄ… w Andrzejewie), zażądaÅ‚a usuniÄ™cia tablicy z cmentarza wojskowego, bo „na tablicy jest krzyż, a nie wszyscy polegli mogli być wierzÄ…cy” - wtedy każdy pretekst byÅ‚ dobry dla przedstawicieli systemu zniewolenia Polaków.”

           Do ewentualnych miejsc spoczynku kapitana, doszÅ‚a również zbiorowa mogiÅ‚a w Zambrowie. O tym, Pan Jerzy dowiedziaÅ‚ siÄ™ w latach siedemdziesiÄ…tych:

 

„W 1976 roku we wrzeÅ›niowym numerze katolickiego miesiÄ™cznika ”Więź”, ukazaÅ‚o siÄ™ opracowanie pana WÅ‚odzimierza KozÅ‚owskiego „Bitwa o Zambrów 11.09.1939”.

Z opracowania tego, po raz pierwszy 36 lat po wojnie dowiedziaÅ‚em siÄ™, że miaÅ‚a miejsce bitwa o Zambrów prowadzona gÅ‚ównie siÅ‚ami 71 pp. i że w czasie tej bitwy w Zambrowie polegÅ‚ mój Ojciec. Od tego czasu czÄ™sto z rodzinÄ… odwiedzamy cmentarz w Zambrowie, gdzie znajduje siÄ™ MogiÅ‚a Zbiorowa polegÅ‚ych w bitwie o Zambrów.

Odslonęcie tablicy w Andrzejewie

Po wielu latach w roku 2006, w 67 rocznicÄ™ Bitwy o Zambrów, dziÄ™ki inicjatywie wÅ‚asnej, dziaÅ‚aniom wÅ‚adz miasta Zambrowa, Regionalnej Izby Historycznej, przy czynnym poparciu Rady Ochrony PamiÄ™ci Walk i MÄ™czeÅ„stwa możliwe staÅ‚o siÄ™ odnowienie MogiÅ‚y i umieszczenie na niej tablic z aktualnie dostÄ™pnym udokumentowanym wykazem nazwisk polegÅ‚ych, wraz z emblematami w postaci orÅ‚a Wojska Polskiego II RP i odznaki 71 pp.

Okazjonalnie, nadal odwiedzamy również Andrzejewo.

Nie potrafiÄ™ jednak zapomnieć tamtych wydarzeÅ„ z roku 1973 w Andrzejewie, bo byÅ‚y one dla mnie i dla mojej rodziny bardzo bolesnym przeżyciem.”

​​​

        Po wielu latach poszukiwaÅ„, w które zaangażowali siÄ™ synowie kapitana DÄ…browskiego, udaÅ‚o siÄ™ ustalić, że wedÅ‚ug licznych źródeÅ‚ oficer polegÅ‚ 11 wrzeÅ›nia w bitwie o Zambrów. Tam, w Zambrowie również zapÅ‚onÄ…Å‚ znicz dla kapitana, a rodzina byÅ‚a niemalże pewna, że zna miejsce spoczynku polegÅ‚ego.

Nie wszystko jednak, było jasne i oczywiste. Wszakże Janina Dąbrowska otrzymała od PCK obrączkę swego męża i notes osobisty. Przy czym data śmierci określona była na 13 września, co sugerowałoby śmierć w bitwie pod Andrzejewem.

Krajobraz po bitwie - Andrzejewo

       Dzisiaj już wiemy, że bohaterski oficer zostaÅ‚ ranny w bitwie o Zambrów (11 wrzeÅ›nia) i nastÄ™pnego dnia zostaÅ‚ odwieziony przez Niemców do szpitala polowego w Dmochach – Wochach, gdzie zmarÅ‚ w wyniku odniesionych ran. Zgodnie z uzyskanymi informacjami, jedna z ran dotyczyÅ‚a lewego uda.

​​​

Jerzy DÄ…browski dla www.zambrowiacy.pl:


„PoszerzyÅ‚a naszÄ… wiedzÄ™ informacja, którÄ… uzyskaliÅ›my w ubiegÅ‚ym roku z Niemiec, ale to w wyniku Pana Krzysztofa Dmochowskiego stwierdzenia, że w Dmochach - Wochach jest mogiÅ‚a WÅ‚adysÅ‚awa DÄ…browskiego. Po raz kolejny

napisaÅ‚em do Niemców i przez Polski Czerwony Krzyż otrzymaÅ‚em dokument, który wyraźnie i jasno mówiÅ‚, że ojciec zostaÅ‚ zabrany 12 wrzeÅ›nia do szpitala polowego, byÅ‚ ranny w lewe udo i zmarÅ‚ z ran 13 wrzeÅ›nia.”

 

         Stosunkowo niedawno, bo w 2016r. do powszechnej wiadomoÅ›ci przedarÅ‚a siÄ™ wiadomość, że w bezpoÅ›rednim sÄ…siedztwie nieistniejÄ…cego już dzisiaj budynku szpitala, znajduje siÄ™ mogiÅ‚a żoÅ‚nierzy polskich. OkazaÅ‚o siÄ™, że na posesji paÅ„stwa Godlewskich spoczywa piÄ™ciu żoÅ‚nierzy wrzeÅ›niowych, a w pamiÄ™ci miejscowych ludzi zachowaÅ‚y siÄ™ nieco znieksztaÅ‚cone nazwiska dwóch z nich. W tym jedno brzmiÄ…ce jak DÄ…browski, a drugie Jan ChodyÅ„ski lub KodyÅ„ski. DaÅ‚o to rodzinie nadziejÄ™, że może to być poszukiwane od dziesiÄ™cioleci miejsce spoczynku kpt WÅ‚adysÅ‚awa DÄ…browskiego II. Bracia DÄ…browscy pozyskali trzecie, ewentualne miejsce spoczynku ich ojca, ale również nadziejÄ™, że jest to wÅ‚aÅ›nie to miejsce, którego szukali.

       Z relacji mieszkaÅ„ców wsi wynika, że zaraz po wojnie na mogile znajdowaÅ‚ siÄ™ krzyż i tabliczka z nazwiskami polegÅ‚ych, która z czasem ulegÅ‚a zniszczeniu. W pobliżu pochowani byli też trzej żoÅ‚nierze wroga, ale tych Niemcy ekshumowali kilka miesiÄ™cy po pochówku. Tak wiÄ™c, nowa nagrobna tabliczka nie byÅ‚a do koÅ„ca wiarygodna. W mogile nie znajdowaÅ‚o siÄ™ 5 żoÅ‚nierzy WP, ale dwóch i dodatkowo trzech żoÅ‚nierzy niemieckich, których Niemcy zabrali jeszcze w czasie dziaÅ‚aÅ„ wojennych.

 

       PaÅ„stwo Godlewscy opiekowali siÄ™ mogiÅ‚Ä… do czasów teraźniejszych, kiedy wyrazili zgodÄ™ na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych na ich dziaÅ‚ce.

​

       Pomimo zaangażowania siÄ™ Miejskiego OÅ›rodka Kultury w Zambrowie, a przede wszystkim JarosÅ‚awa Strenkowskiego z Regionalnej Izby Historycznej oraz UrzÄ™du Miasta Zambrowa, potrzeba ekshumacji utknęła w martwym punkcie ze wzglÄ™du na problemy natury proceduralno - prawnej.

Dopiero w styczniu (13. 01. 2018r.) udało się przeprowadzić ekshumację, a następnie zabrać materiał genetyczny do Katedry Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Dmochy - Wochy

       Czas trwania zabiegów ekshumacyjnych okreÅ›lono na dwa dni (sobota i niedziela). Problemem byÅ‚ mroźny dzieÅ„ i, jak siÄ™ później okazaÅ‚o dość wysoki poziom wód gruntowych. W wyniku sprawnego dziaÅ‚ania szeregu ludzi dobrej woli, wszystko udaÅ‚o siÄ™ przeprowadzić w ciÄ…gu zaledwie kilku godzin. PoczÄ…tek pracy miaÅ‚ miejsce okoÅ‚o godziny 8.00 rano, a koniec po godzinie 14.

 

     PoczÄ…tkowa faza prac obejmowaÅ‚a usuniÄ™cie ogrodzenia i betonowego fundamentu oraz zdjÄ™cie wierzchniej warstwy ziemi. OgromnÄ… pracÄ™ wykonaÅ‚a tu, udostÄ™pniona przez firmÄ™ „Bru – Cat” koparko – Å‚adowarka. Prace ekshumacyjne prowadzone byÅ‚y pod nadzorem dr n. med. Andrzeja Ossowskiego (kierownika ZakÅ‚adu Genetyki SÄ…dowej) oraz Adama Falisa, biegÅ‚ego archeologa, który nadzorowaÅ‚ m.in. badania na terenie Aresztu Åšledczego w BiaÅ‚ymstoku.​

Prace ekshumacyjne

      CiaÅ‚a dwóch żoÅ‚nierzy odkryto na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci okoÅ‚o 80 cm. Co bardzo istotne, na „udzie” jednego szkieletu znajdowaÅ‚a siÄ™ metalowa szyna Kramera (prostsza wersja szyny Thomasa), która peÅ‚niÅ‚a funkcjÄ™ stabilizatora nogi. W czasie wojny nie używano jeszcze gwoździ Å›ródszpikowych i pÅ‚yt do osteosyntezy. Szyna to kolejny element, który pasowaÅ‚ do postaci, postrzelonego na rynku zambrowskim w lewe udo kapitana WÅ‚adysÅ‚awa DÄ…browskiego II.

 

      W mogile odnaleziono również fragment nieÅ›miertelnika, guziki żoÅ‚nierskie, krzyżyki oraz niewielkÄ… ikonÄ™ Matki Bożej z DzieciÄ…tkiem. Z jamy grobowej wydobyto również notatnik, ale nie wiadomo, czy uda siÄ™ coÅ› z niego odczytać.

     „Jestem bardzo szczęśliwy i zadowolony, bo nareszcie wiem, że ojciec bÄ™dzie pochowany i bÄ™dzie wiadomo gdzie jest pochowany. W koÅ„cu przestanie być tajemnicÄ… jak to siÄ™ staÅ‚o, że wg polskich historyków ojciec zginÄ…Å‚ 11 wrzeÅ›nia, a Niemcy pisali 13 wrzeÅ›nia i wÅ‚aÅ›ciwie nic poza tym nie byÅ‚o wiadomo. Nigdzie też nic nie można byÅ‚o siÄ™ dowiedzieć.” – relacjonowaÅ‚ Jerzy DÄ…browski dla www.zambrowiacy.pl

 

http://bialystok.tvp.pl/35658700/18012018 - zobacz materiał filmowy.

                                                                                         

        Uroczysty pogrzeb kapitana WÅ‚adysÅ‚awa DÄ…browskiego i nieznanego z nazwiska żoÅ‚nierza odbyÅ‚ siÄ™ 11 maja 2018r. w Zambrowie. Å»oÅ‚nierze spoczÄ™li wÅ›ród towarzyszy broni w zambrowskim mauzoleum.

Cześć Ich Pamięci!​​

ŹródÅ‚a:

- „71. Zambrowski PuÅ‚k Piechoty. Zarys historii i udziaÅ‚ w wojnie obronnej 1939 r.”, Jerzy  DÄ…browski

- „Rocznik oficerski 1932”, MSW Biuro Personalne

- „Wojskowy PrzeglÄ…d Historyczny”, nr.3 z 1986r.

- www.zambrowiacy.pl

- www.bialystok.tvp.pl

- www.dzieje.pl

-www.plus.wspolczesna.pl

- www.radio.bialystok.pl

bottom of page