top of page
1710941763255_edited.jpg

Tadeusz ZamÄ™cki ps. „Czarny”

 

 

    Tadeusz ZamÄ™cki urodziÅ‚ siÄ™ we wsi ZaÅ‚uski-Lipniewo (parafia Andrzejewo) jako syn Franciszka i Anny. Fakt ten miaÅ‚ miejsce 12. II 1923 r. ZaÅ‚uski-Lipniewo sÅ‚ynÄ…, jako miejsce urodzenia arcybiskupa Wojciecha ZaÅ‚uskiego, nuncjusza apostolskiego w Burundi. Wioska jest jednak znana z ogromnego zaangażowania patriotycznego w dobie walki narodowowyzwoleÅ„czej. Już sam jej rodowód jest powiÄ…zany ze stanem rycerskim, bo należaÅ‚a do rycerza z ZaÅ‚usek („de Szalusky”). Pierwsze wzmianki historyczne o jej istnieniu pochodzÄ… z XV wieku. Miejscowa szlachta z czasem przyjęła nazwisko ZaÅ‚uscy (także ZaÅ‚uskowie). W okresie urodzenia Tadeusza ZamÄ™ckiego ZaÅ‚uski-Lipniewo należaÅ‚y do gminy WarchoÅ‚y, a stanowiÅ‚y je 22 domy mieszkalne. ZamieszkiwaÅ‚o tam nieco ponad 120 osób.

​

    Tadeusz ZamÄ™cki miaÅ‚ piÄ™ciu braci, w tym: Antoniego, StanisÅ‚awa i Jana. Oni też byli czÅ‚onkami konspiracji niepodlegÅ‚oÅ›ciowej i walczyli przeciwko komunistycznemu zniewoleniu.

​

Antoni ukrywaÅ‚ siÄ™ pod pseudonimem „RyÅ›”. ByÅ‚ zastÄ™pcÄ… sierżanta Antoniego Cylwika ps. „SzczygieÅ‚” w 3. WileÅ„skiej Brygadzie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (3. WB NZW), dowodzonej przez kapitana Romualda Rajsa ps. „Bury”. Po rozwiÄ…zaniu 3. WB NZW wyjechaÅ‚ z Polski.

​

    StanisÅ‚aw ZamÄ™cki ps. „ZagÅ‚oba” wspominaÅ‚:

​

   OdbyÅ‚em rozmowÄ™ z bratem Antonim, starszym wachmistrzem „Rysiem” z oddziaÅ‚u kawalerii „Burego”, oddziaÅ‚u, który już przestaÅ‚ istnieć, partyzanci wÅ‚óczyli siÄ™ w terenie, a dowódcy opuÅ›cili ich i wyjechali w nieznane; tak zakoÅ„czyÅ‚a walki 3 brygada wileÅ„ska. Tak przedstawiÅ‚ mi mój brat „RyÅ›” ogólnÄ… sytuacjÄ™ w NZW. NiewÄ…tpliwie orientowaÅ‚ siÄ™ doskonale i bardzo mi doradzaÅ‚, żebym siÄ™ wycofaÅ‚, jeÅ›li nadarzy siÄ™ możliwość. ZaczÄ™to mówić o amnestii, że sejm uchwali już niedÅ‚ugo. I rzeczywiÅ›cie już 22 lutego zostaÅ‚a ogÅ‚oszona amnestia, dla nas też, którzy walczÄ… z broniÄ… w rÄ™ku przeciw komunizmowi. Zaczęła siÄ™ dyskusja wÅ›ród partyzantów. Niektórzy mówili, że UB nie dotrzyma danego sÅ‚owa i bÄ™dÄ… nas zamykać pod byle pretekstem, a szczególnie tych z NZW.

​

    Antoni nigdy nie ujawniÅ‚ swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci w podziemiu przed komunistycznymi organami wÅ‚adzy okupacyjnej w Polsce. DziÄ™ki temu przeżyÅ‚.

​

    „ZagÅ‚oba” również miaÅ‚ za sobÄ… ciekawÄ… kartÄ™ życiorysu partyzanckiego. PrzeprowadziÅ‚ wiele brawurowych akcji przeciwko Niemcom, a później Sowietom i ich sÅ‚ugusom. Ten z braci ZamÄ™ckich ujawniÅ‚ siÄ™ przed komunistami w marcu 1947 r. i podpisaÅ‚ deklaracjÄ™ wspóÅ‚pracy z WydziaÅ‚em III Wojewódzkiego UrzÄ™du BezpieczeÅ„stwa Publicznego w Warszawie.

​

„ZagÅ‚oba” zostaÅ‚ donosicielem i przekazaÅ‚ UrzÄ™dowi BezpieczeÅ„stwa Publicznego setki nazwisk osób powiÄ…zanych z podziemiem niepodlegÅ‚oÅ›ciowym. W zamian oczekiwaÅ‚ m. in. mieszkania w Warszawie (którego nie dostaÅ‚). W dokumentach bezpieki znajduje siÄ™ notatka na jego temat. Oto jej treść:

​

    Przez okres swej pracy wykazaÅ‚ siÄ™ jako jeden z lepszych informatorów. MateriaÅ‚y od niego zostaÅ‚y potwierdzone i przeprowadzono na podstawie ich kilka realizacji oraz wykorzystywany również do szeregu kombinacji operacyjnych.

​

    „ZagÅ‚oba” to jeden z tych, który byÅ‚ „Å»oÅ‚nierzem WyklÄ™tym”, ale zdecydowanie nie byÅ‚ „NiezÅ‚omnym”. Powyższa notatka powoduje gÅ‚Ä™bokÄ…, ciemnÄ… wyrwÄ™ w jego żoÅ‚nierskim życiorysie.

​

    Zastrzeżenia do jego pracy w podziemiu niepodlegÅ‚oÅ›ciowym, gdyż takie byÅ‚y, okazaÅ‚y siÄ™ sÅ‚uszne. Jego metody walki byÅ‚y krytykowane nawet przez jego rodzonego brata, co koÅ„czyÅ‚o siÄ™ ostrymi konfliktami. Podkomendni „ZagÅ‚oby” uważani byli za niezdyscyplinowanych i sÅ‚abo wyszkolonych. Sam StanisÅ‚aw ZamÄ™cki w roku 1946 zostaÅ‚ pozbawiony dowództwa oddziaÅ‚em Pogotowia Akcji Specjalnej (PAS) i otrzymaÅ‚ funkcjÄ™ dowódcy batalionu podlegÅ‚ego Komendzie Powiatowej w Ostrowi Mazowieckiej („Olkusz”). Nie umniejsza to oczywiÅ›cie jego zasÅ‚ug w walce z okupantem. „ZagÅ‚oba” i jego podkomendni przeprowadzili szereg akcji bojowych, podczas których wykazali siÄ™ odwagÄ…. Nigdy nie ponieÅ›li wiÄ™kszych strat osobowych, a podczas swoich akcji mieli wiele szczęścia. NajczarniejszÄ… jednak kartÄ… w biografii StanisÅ‚awa ZamÄ™ckiego pozostaje wspóÅ‚praca z UrzÄ™dem BezpieczeÅ„stwa Publicznego.

​

    Do konspiracji należaÅ‚ również Jan ZamÄ™cki ps. „BiaÅ‚y”. On również zaprzysiężony byÅ‚ w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym (NZW). Razem z bratem Antonim byÅ‚ w 3. BW NZW kapitana „Burego”.

​

    StanisÅ‚aw ZamÄ™cki ps. „ZagÅ‚oba”:

​

    Po kilku dniach kwaterujemy we wsi Góry, jest godzina 11, posterunek alarmowy melduje, że na koÅ„cu wsi jest jakieÅ› poruszenie, mówiÄ™ do „Kmicica”, sprawdź co siÄ™ dzieje? Za chwilÄ™ „Kmicic” wróciÅ‚ i mówi, że mamy goÅ›ci, przyjechaÅ‚a kawaleria Burego i zaraz przyjdzie tu do sztabu. Starszy wachmistrz „RyÅ›” zastÄ™pca dowódcy tej kawalerii jest moim bratem, pogadamy sobie. MuszÄ™ przyznać, że bardzo siÄ™ ucieszyÅ‚em z tego spotkania, bo z bratem nie widziaÅ‚em siÄ™ od lutego do wrzeÅ›nia, a do tego jeszcze 2 braci miaÅ‚em w oddziale, Tadeusz ZamÄ™cki „Czarny”, dowódca 3 drużyny i Jan ZamÄ™cki „BiaÅ‚y”.

​

    W okresie okupacji niemieckiej Tadeusz ZamÄ™cki ps. „Czarny” / „Bocian” zostaÅ‚ wciÄ…gniÄ™ty do konspiracji i w roku 1945 zÅ‚ożyÅ‚ przysiÄ™gÄ™ przed zwierzchnikami Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW). Przydzielony zostaÅ‚ do oddziaÅ‚u PAS „Fala”, w ramach którego podjÄ…Å‚ walkÄ™ z reżymem komunistycznym. We wrzeÅ›niu 1946 roku mianowany zostaÅ‚ przez Zbigniewa Å»waÅ„skiego ps. „Noc” (zastÄ…piÅ‚ na stanowisku „ZagÅ‚obÄ™”) dowódcÄ… patrolu tegoż oddziaÅ‚u. PAS zakonspirowany pod kryptonimem „Fala” podlegaÅ‚ pod dowództwo WÅ‚adysÅ‚awa Kornalewskiego (wÅ‚aÅ›ciwie Jana Turowskiego) ps. „Orlicz”. 

​

     W odróżnieniu od swojego brata StanisÅ‚awa, nie ujawniÅ‚ swej dziaÅ‚alnoÅ›ci przed wÅ‚adzami okupacyjnymi. ZostaÅ‚ jednak aresztowany w grudniu 1946 r. przez funkcjonariuszy PUBP z Wysokiego Mazowieckiego, po miesiÄ…cu ukrywania siÄ™. Schwytany zostaÅ‚ w PieÅ„kach Wielkich, ale sprawÄ™ przejÄ™li Å›ledczy z BiaÅ‚egostoku, którzy nie omieszkali próby wyciÄ…gniÄ™cia informacji siÅ‚Ä…. PrzeszedÅ‚ ciężkie Å›ledztwo, podczas którego byÅ‚ bity i torturowany.

​

    Oficjalnie dochodzenie zostaÅ‚o wszczÄ™te 27. XII 1946 r. Pretekstem byÅ‚o posiadanie broni palnej i przynależność do nielegalnej organizacji. W akcie oskarżenia ujÄ™to to tak:

​

….na terenie pow. Ostrów Mazowiecka i Wysokie Mazowieckie od lipca 1945 do grudnia 1946 braÅ‚ udziaÅ‚ w zwiÄ…zku pod nazwÄ… NZW.

​

    W styczniu 1949 r. Wojskowy SÄ…d Rejonowy (WSR) w Warszawie  pod przewodnictwem ppor. Jerzego Drohomireckiego rozpoczÄ…Å‚ sprawÄ™ przeciwko Janowi Filochowskiemu z PieÅ„ków Å»aków (gm. Andrzejewo). Filochowski również byÅ‚ czÅ‚onkiem NZW, które wg. komunistów miaÅ‚o na celu „zmianÄ™ przemocÄ… demokratycznego ustroju PaÅ„stwa Polskiego”. W uzasadnieniu wyroku pojawiÅ‚a siÄ™ też osoba Tadeusza ZamÄ™ckiego:

​

    WiosnÄ… 1945 r. do oskarżonego przyszedÅ‚ czÅ‚onek nielegalnego zwiÄ…zku „N.Z.W.” ZamÄ™cki Tadeusz i zaproponowaÅ‚ mu wstÄ…pienie do tegoż zwiÄ…zku. Oskarżony poczÄ…tkowo nie chciaÅ‚ siÄ™ zgodzić na to, jednak w koÅ„cu wyraziÅ‚ zgodÄ™ na propozycjÄ™ ZamÄ™ckiego i ten nadaÅ‚ mu pseudonim „Czarny”.

​

    WedÅ‚ug akt z procesu sÄ…dowego ZamÄ™cki „od koÅ„ca października 1946 do poÅ‚owy listopada 1946 czynnoÅ›ci sekcyjnego i od poÅ‚owy listopada 1946 do chwili zatrzymania tj. 14.12.1946 czynnoÅ›ci dowódcy drużyny”.

​

     GÅ‚ówna rozprawa sÄ…dowa odbyÅ‚a siÄ™ na sesji wyjazdowej w Czyżewie 14. stycznia 1947 r. Za przynależność do NZW i posiadanie broni palnej Tadeusz ZamÄ™cki skazany zostaÅ‚ na karÄ™ Å›mierci oraz utratÄ™ praw publicznych i honorowych praw obywatelskich. Prezydent Krajowej Rady Narodowej, organu ustanowionego przez sowieckiego okupanta (w nocy z 31. XII 1943 r. na 1. I 1944 r. przez PolskÄ… PartiÄ™ RobotniczÄ…) BolesÅ‚aw Bierut nie skorzystaÅ‚ z prawa do uÅ‚askawienia ZamÄ™ckiego. Zamordowany zostaÅ‚ 27. stycznia 1947 roku w wiÄ™zieniu biaÅ‚ostockim. Miejsce ukrycia zwÅ‚ok do tej pory nie jest znane.

 

​

ŹródÅ‚a:

- „Partyzantka Narodowej Organizacji Wojskowej na Ziemi Ostrowsko Mazowieckiej”, StanisÅ‚aw ZamÄ™cki.

- „Naszym hasÅ‚em Bóg i Ojczyzna. OkrÄ™g BiaÅ‚ostocki NZW w fotografiach i dokumentach (1945-1956)”, Robert Radzik.

- www.archiwumcyfrowe.nsz.com.pl

- www.katalog.bip.ipn.pl

- www.listawykletych.pl

1710941763255_edited_edited.jpg
bottom of page