top of page

 

Ks. pÅ‚k Antoni Józef Warakomski

​

Antoni Warakomski urodził się 23 maja 1904 roku w Augustowie. Jego rodzicami byli Jan i Natalia (z domu Pożarska).

 

Jako 13-letni chÅ‚opiec, podczas Wielkiej Wojny wstÄ…piÅ‚ do Polskiej Organizacji Wojskowej, gdzie peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ kuriera. W roku 1918, wraz z innymi peowiakami braÅ‚ udziaÅ‚ w rozbrajaniu żoÅ‚nierzy niemieckich na terenie rodzinnego Augustowa. Dwa razy byÅ‚ dotkliwie pobity przez Niemców, a Å›lady tych zajść nosiÅ‚ do koÅ„ca życia.

 

PoczÄ…tki odzyskiwania niepodlegÅ‚oÅ›ci przez PolskÄ™, to również poczÄ…tki tworzenia szkolnictwa polskiego. MÅ‚odzież polska wreszcie mogÅ‚a liczyć na prawdziwÄ… edukacjÄ™ i chociaż nauczycieli z prawdziwego zdarzenia brakowaÅ‚o, to mÅ‚ody Antoni miaÅ‚ możliwość podjąć edukacjÄ™ w szkole polskiej, w której mówiÅ‚o siÄ™ po polsku. ZwÅ‚aszcza, że Warakomscy bardzo siÄ™ przyczynili do stworzenia szkolnictwa w Augustowie, a rodzony brat Antoniego byÅ‚ później dyrektorem placówki szkolnej w mieÅ›cie.

 

Niestety w roku 1920 wybuchÅ‚ kolejny konflikt zbrojny. Na PolskÄ™ napadÅ‚a zbolszewizowana Rosja. Antoni, jak na prawdziwego harcerza przystaÅ‚o zgÅ‚osiÅ‚ siÄ™ do wojska. Już od roku 1917, przebywajÄ…c w SuwaÅ‚kach zgÅ‚osiÅ‚ siÄ™ do I Drużyny Harcerskiej im. Bartosza GÅ‚owackiego. ByÅ‚ również obecny podczas zakÅ‚adania podobnej drużyny w Augustowie (Drużyna im. Józefa Poniatowskiego).

 

22 lipca 1920r. Generalny Inspektor Armii Ochotniczej gen. Józef Haller rozkazaÅ‚ sformowanie Dywizji Ochotniczej. Stanęły caÅ‚e rzesze ochotników. W jej skÅ‚ad weszÅ‚y Ochotnicze PuÅ‚ki Piechoty (m.in. 201, 202, 205) i 101 PuÅ‚k Rezerwowy. W walkach braÅ‚y też udziaÅ‚ inne Ochotnicze PuÅ‚ki Piechoty: 204, 207, 238, 240. PowstaÅ‚o też wiele puÅ‚ków przeznaczonych na uzupeÅ‚nienie strat na linii frontu. Utworzono 7 Ochotniczych PuÅ‚ków Kawalerii. Mobilizacja trwaÅ‚a również poza granicami kraju. Polska osiÄ…gnęła niesamowity poziom mobilizacji.

 

W Archiwum Akt Nowych w Warszawie znajduje się dokument o treści:

 

​„W Naczelnictwie ZHP pozostali tylko inwalidzi i niezdolni do sÅ‚użby w polu, reszta czÅ‚onków poszÅ‚a na front. Gniazda harcerskie przeksztaÅ‚ciÅ‚y siÄ™ jakby w niewielkie obozy wojskowe, pospiesznie szykujÄ…ce siÄ™ do wymarszu. Rodzice i KoÅ‚a PrzyjacióÅ‚ ekwipowaÅ‚y je w odzież, bieliznÄ™ i obuwie. ChÅ‚opcy zabierali ze sobÄ… broÅ„ kto jakÄ… miaÅ‚, Å‚opatki saperskie i siekierki, apteczki polowe, telefony, rowery. CaÅ‚Ä… wyprawÄ™ harcerskÄ…, która do tej pory sÅ‚użyÅ‚a tylko do ćwiczeÅ„ skautowych zabrali chÅ‚opcy ze sobÄ… na wojnÄ™.”

 

​

Czytaj dalej...

 

​

bottom of page