top of page

„Nie zważajÄ…c na grozÄ™ poÅ‚ożenia i trudy niezwykÅ‚e, spieszyÅ‚a tÅ‚umnie mÅ‚odzież do szeregów. Åšwiadomość niebezpieczeÅ„stwa, jakie zagrażaÅ‚o krajowi, zbroiÅ‚a sÅ‚abe nieraz chÅ‚opiÄ™ce dÅ‚onie w karabin, iskrzyÅ‚y siÄ™ oczy, promieniowaÅ‚a na zewnÄ…trz chęć poÅ›wiÄ™cenia siÄ™ dla sprawy. Czternastoletnie chÅ‚opiÄ™ wyrwane czÄ™stokroć z dostatku i beztroski życia rodzinnego, oddaje swoje mÅ‚ode siÅ‚y na usÅ‚ugi Ojczyzny.” – Tadeusz Kawalec w 1921r.

 

        W maju 2017r. w BraÅ„szczyku odbyÅ‚ siÄ™ uroczysty pogrzeb żoÅ‚nierzy z 201 ochotniczego puÅ‚ku piechoty. PÅ‚k. pil. Kazimierz Pogorzelski, podczas uroczystoÅ›ci powiedziaÅ‚:

​

„Mamy przed sobÄ… dwie trumny, dwie szkatuÅ‚y zawierajÄ…ce prochy polegÅ‚ych żoÅ‚nierzy: ppor Tadeusz Wagner i strzelec Józef JerzyÅ„ski. Spoczywali we wspólnej mogile niemal sto lat, pod dachem uroczej kapliczki, znanej wszystkim podróżujÄ…cym na szlaku Wyszków – Ostrów Mazowiecka. Polegli w krwawej bitwie, która toczyÅ‚a siÄ™ 3, 4 i 5 sierpnia 1920 r. miÄ™dzy Zambrowem a OstrowiÄ…, z przeważajÄ…cymi siÅ‚ami piechoty i kawalerii bolszewickiej.

Niestety, niewiele o nich wiemy, kiedy wstÄ…pili do wojska, skÄ…d pochodzili. Znamy imiona rodziców ppor. Wagnera, którzy wystawili synowi kapliczkÄ™ nagrobnÄ… w miejscu jego pochówku, wiemy że byÅ‚ studentem szkoÅ‚y inżynierskiej Wawelberga. O strzelcu JerzyÅ„skim nie zachowaÅ‚y siÄ™ nawet takie informacje. Ale to i tak wiele, bo symbolem wojennych losów żoÅ‚nierza jest także tabliczka z napisem „Å»oÅ‚nierz nieznany”. Także czÄ™sto, gdy znane jest Jego imiÄ™, Jego rodzina, najbliżsi, nie wiedzÄ… o miejscu Jego spoczynku.”

 

        Wymienieni dwaj żoÅ‚nierze pochowani zostali koÅ‚o Trzcianki, przy trasie z Ostrowi Mazowieckiej do Wyszkowa; poÅ›piesznie, bez asysty honorowej, wieÅ„ców i zniczy. KsiÄ…dz WacÅ‚aw WacÅ‚awski w Kronice Parafialnej zapisaÅ‚:

 

„Dn. 3 sierpnia 1920 roku polegÅ‚ Å›mierciÄ… walecznych pod wsiÄ… MaÅ‚a /............./ /Paprotka/ za Ostrowiem od rÄ™cznego granatu bolszewickiego Tadeusz Wagner syn Józefa i Marii z Keppów, lat 24, student szkoÅ‚y /......../, w szarży p. porucznika 201 ochotniczego puÅ‚ku piechoty. Koledzy broni przywieźli ciaÅ‚o jego do parafii naszej a uchodzÄ…c szybko przed nastÄ™pujÄ…cymi bolszewikami pochowali takowe na polu wsi Trzcianka nad rowem przy szosie w stronÄ™ Wyszkowa. Rodzina zmarÅ‚ego dowiedziawszy siÄ™ o miejscu zÅ‚ożenia ciaÅ‚a, w 1922 roku nad grobem jego pobudowaÅ‚a murowanÄ… z cegÅ‚y kapliczkÄ™, której poÅ›wiÄ™cenie dokonane zostaÅ‚o dn. 6 sierpnia 1922 roku przy udziale kilkuset osób z parafii. Pod tąż kapliczkÄ… leżą zwÅ‚oki szeregowca polskiej armii JerzyÅ„skiego.”

​

Tablica pamiÄ…tkowa nosi napis:

 

Åš.P. Tadeusz Wagner

p.por. 201 ochotniczego P.P.

poległ w obronie ojczyzny

dnia 3 sierpnia 1920r. Żył lat 24

 

data powstania obiektu 06.08.1922r.

Fundator: rodzina zmarłego Tadeusza Wagnera

 

      Wymienieni żoÅ‚nierze należeli do ochotniczej formacji Wojska Polskiego. ZgÅ‚osili siÄ™, obok 100 tysiÄ™cy innych ochotników, aby bronić odrodzonej Polski przed najazdem bolszewickim; ziemi przodków, swoich rodzin i przyjacióÅ‚.

 

       201 puÅ‚k piechoty podlegaÅ‚ generaÅ‚owi Hallerowi i tworzonej przez niego I Brygadzie Ochotniczej Dywizji Piechoty. Bili siÄ™ dzielnie pod Ciechanowem, Å»oÅ‚Ä…dkowem, nad WkrÄ…... WycofujÄ…c siÄ™ pod naporem bolszewickim toczyli walki w okolicy Zambrowa, PÄ™chratki, Paproci Dużej, Andrzejewa i Ostrowi Mazowieckiej. Przez DÅ‚ugosiodÅ‚o, Wyszków, aż do Radzymina i Ossowa, gdzie wziÄ™li udziaÅ‚ w Bitwie Warszawskiej, zwanej powszechnie Cudem nad WisÅ‚Ä…. Wybronili PolskÄ™ i EuropÄ™ przed zalewem komunizmu.

 

„Harcerze: Hryniewiecki Roman i MirosÅ‚aw WÅ‚adysÅ‚aw ginÄ… od wrogiej kuli. GinÄ… nie wydajÄ…c jÄ™ku. Lekka ich Å›mierć byÅ‚a – oto jedyna dla nas pociecha. SpoglÄ…dam na zabitych... MÅ‚ode, prawie dziecinne rysy twarzy i gdyby nie rana Å›miertelna, można by pomyÅ›leć, że Å›piÄ… cicho.” – pisaÅ‚ po bitwie Tadeusz Kawalec.

 

 

Obecna na uroczystości w Brańszczyku, wicemarszałek Senatu Maria Koc, powiedziała:

 

„Można powiedzieć, że ten obszar to dalekie przedpola Warszawy. Bo Polacy wiedzieli, że walczÄ… o swojÄ… stolicÄ™ niezależnie od tego jak daleko siÄ™ od niej znajdujÄ…. Gdyby sowietom udaÅ‚o siÄ™ zdobyć WarszawÄ™ to udaÅ‚oby siÄ™ zdobyć caÅ‚Ä… PolskÄ™. I niepodlegÅ‚ość zawdziÄ™czamy tamtym żoÅ‚nierzom zawodowym, którzy walczyli na wszystkich frontach I Wojny Åšwiatowej, ale też tysiÄ…com ochotników, którzy wstÄ…pili do armii, aby walczyć o swojÄ… OjczyznÄ™. I wÅ›ród nich dwóch bohaterów: pan porucznik Tadeusz Wagner i strzelec pan Józef JerzyÅ„ski. Polegli niedaleko stÄ…d na poczÄ…tku sierpnia 1920 roku niedaleko miejscowoÅ›ci Trzcianka. Dwa lata po ich Å›mierci, po pogrzebie, który pewnie odbywaÅ‚ siÄ™ bardzo szybko, bez należnej oprawy na miejscu ich pochówku stanęła kapliczka. Stoi tam do dnia dzisiejszego, a dbali o niÄ… mieszkaÅ„cy Trzcianki niezależnie od czasów i od losów naszej Ojczyzny. Ta pamięć o bohaterach byÅ‚a zawsze bardzo żywa.”

 

Ppłk. mgr inż. Leszek Wieczorek z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie:

 

„Musimy pamiÄ™tać również o bezimiennych bohaterach, studentach, uczniach, duchownych – mÅ‚odych ludziach z maÅ‚ych wsi i miasteczek, którzy oddali życie nie tylko za PolskÄ™, ale też za nieÅ›wiadomych do dnia dzisiejszego, mieszkaÅ„ców Europy. Dzisiejsza uroczystość nie byÅ‚aby możliwa bez zaangażowania wielu osób i instytucji, chciaÅ‚bym bardzo podziÄ™kować – kontynuowaÅ‚ – w imieniu wszystkich żoÅ‚nierzy Wojska Polskiego za zorganizowanie tej doniosÅ‚ej uroczystoÅ›ci- parafii, samorzÄ…dom gminy i powiatu, stowarzyszeniom i mÅ‚odzieży, a w szczególnoÅ›ci pÅ‚k. pil. Kazimierzowi Pogorzelskiemu. Na zakoÅ„czenie posÅ‚użyÅ‚ siÄ™ sÅ‚owami MarszaÅ‚ka Józefa PiÅ‚sudskiego, który powiedziaÅ‚, że „do obrony granic paÅ„stwa spoÅ‚eczeÅ„stwo winno dać przede wszystkim, to co w jÄ™zyku wojennym, nazywa siÄ™ morale”. Ci żoÅ‚nierze mieli bardzo wysokie morale. Cześć ich pamiÄ™ci!”

 

Nad mogiÅ‚Ä…, w której wÅ›ród kolegów frontowych pochowano ppor. Tadeusza Wagnera i strz. Józefa JerzyÅ„skiego, Radny Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Å»ukowski, powiedziaÅ‚:

 

„Podporuczniku Tadeuszu Wagnerze i strzelcu Józefie JerzyÅ„ski, żoÅ‚nierze 201 Ochotniczego PuÅ‚ku Piechoty, w dniu dzisiejszym, po 97 latach z peÅ‚nym ceremoniaÅ‚em spoczniecie w mogile razem ze swoimi towarzyszami broni na cmentarzu w BraÅ„szczyku. ByliÅ›cie zwykÅ‚ymi mÅ‚odymi ludźmi, ale Wasza przelana krew w tej wojnie o wszystko, uczyniÅ‚a z Was bohaterów. W 1920 roku w obliczu Å›miertelnego niebezpieczeÅ„stwa okazaliÅ›cie siÄ™ gotowi do najwiÄ™kszego poÅ›wiÄ™cenia. Polska dziÄ™ki Waszej ofierze życia obroniÅ‚a niepodlegÅ‚ość i suwerenność. ByliÅ›cie i bÄ™dziecie dla nas wzorem do naÅ›ladowania. ChwaÅ‚a bohaterom!”

 

Płk. pil. Kazimierz Pogorzelski, podczas uroczystości w Brańszczyku pozostawił pełne zadumy przesłanie dla nas, kolejnych pokoleń:

 

„Jestem tu, jako tutejszy, tu urodzony chÅ‚opak z BraÅ„szczyka, który ruszyÅ‚ stÄ…d szukać swego miejsca na niebie. W tej kaplicy byÅ‚em ochrzczony, przed tym oÅ‚tarzem posÅ‚ugiwaÅ‚em do mszy Å›wiÄ™tej, a nad gÅ‚ównym obrazem znajduje siÄ™ wizerunek mojego patrona. Tu spÄ™dziÅ‚em dzieciÅ„stwo zauroczony rzekÄ… Bug i PuszczÄ… BiaÅ‚Ä…. A w ciężkich latach okupacji, z kolegami, na ÅšwiÄ™to ZmarÅ‚ych i na trzeciego maja, ukÅ‚adaliÅ›my gaÅ‚Ä…zki Å›wierku i paliliÅ›my Å›wieczki na wojennych grobach na cmentarzu i maszerowaliÅ›my do Trzcianki, do kapliczki. To byÅ‚ nasz ruch oporu, a wkrótce pojawiÅ‚y siÄ™ Szare Szeregi.

Zwracam siÄ™ do osób w sile wieku, do mÅ‚odych i jeszcze mÅ‚odszych. Moje pokolenie jest w odwrocie, co dostrzegam na tablicach cmentarnych z nazwiskami moich szkolnych kolegów. To Wy przejmujecie losy swych rodzin, spoÅ‚ecznoÅ›ci, kraju. WÅ›ród wielu spraw, które przyjdzie wam rozwiÄ…zywać, nie zapominajcie o żoÅ‚nierskich mogiÅ‚ach i o celach, dla których ci żoÅ‚nierze oddali swoje życie. Marzy mi siÄ™, abyÅ›cie w swoich mÅ‚odzieÅ„czych wspomnieniach zachowali coÅ›, jak ja o Å›wierkowych gaÅ‚Ä…zkach.”

 

        Na przeÅ‚omie listopada i grudnia 2017r. mogiÅ‚Ä™ żoÅ‚nierzy z 201 puÅ‚ku piechoty odkryto również w okolicy Andrzejewa. Pamięć o niej zachowali miejscowi, a odkrycia mogiÅ‚y dokonaÅ‚o Stowarzyszenie „Wizna 1939” (www.wizna1939.eu). Wydobyto dziesięć ciaÅ‚ mÅ‚odych ludzi, którzy zginÄ™li w wojnie polsko - bolszewickiej. Części z nich kozacy obciÄ™li gÅ‚owy, a jednego zastrzelono strzaÅ‚em w gÅ‚owÄ™. MateriaÅ‚ genetyczny zostaÅ‚ odesÅ‚any do ZakÅ‚adu Genetyki SÄ…dowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, w celu wykonania badaÅ„ genetycznych. Teraz czekamy na uroczysty i godny żoÅ‚nierza pochówek. Å»oÅ‚nierze spocznÄ… wÅ›ród swoich kolegów w mogile na cmentarzu w Szumowie.

 

https://radiofama.com.pl/publicystyka/stowarzyszenie-wizna-1939-28112017

 

Poniżej link do filmu z programu "ByÅ‚o...nie minęło", w którym co nieco o ochotnikach z 201 ochotniczego puÅ‚ku piechoty. WiÄ™cej na ten temat, już w przyszÅ‚ym roku.

 

https://vod.tvp.pl/video/bylo-nie-minelo,zwiad-na-polu-chwaly,34895760

 

Poniżej link do materiaÅ‚u TVP3. Od 10 minuty możecie zobaczyć fragment Kuriera Mazowieckiego, który traktuje o mogile:

 

https://warszawa.tvp.pl/35038264/01122017

 

ŹródÅ‚a:

- „Dziennik Polski” – nr. z 17.08.2010r.

- www.branszczyk.pl (Maryla Puścian)

- www.ipn.gov.pl

- www.salon24.pl

- www.ceziu.pl

- www.vod.tvp.pl

- www.zambrowiacy.pl

- www.solidarni2010.pl

- www.lomza.friko.pl

- www.radiofama.com.pl

- www.wizna1939.eu

bottom of page