Kardynał Stefan Wyszyński - początek drogi kapłana

 

 

     Stefan Wyszyński urodził się w miesiącu sierpniu. Nad rzeką Bug, w Zuzeli. „Na styku Podlasia z Mazowszem” jak sam mawiał. Był synem Stanisława i Julianny Wyszyńskich.

Do dziś w zuzelskiej świątyni znajduje się chrzcielnica, gdzie sakrament chrztu przyjął późniejszy Prymas polski, Wielki Polak. W Zuzeli jest też muzeum poświęcone kardynałowi. Znajduje się w budynku szkoły powszechnej, do której uczęszczał mały Stefan. Jeden z trzech dzwonów tamtejszej parafii nosi imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W 1994r. poświęcono Prymasowi Grotę Najświętszej Maryi Panny z Lourdes – w 70 rocznicę święceń kapłańskich Stefana Wyszyńskiego. Pamięci o kardynale strzeże też głaz z płytą pamiątkową z okazji 100 rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia oraz spiżowy pomnik przed kościołem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         W 1910r. rodzina Wyszyńskich przeprowadziła się do Andrzejewa. Tutaj wychowywał się młody Stefan i tutaj pozostawił to, co związało go z Andrzejewem do końca życia – pamięć o ukochanej matce, która w Andrzejewie zmarła. Kardynał Wyszyński opowiadał o tym traumatycznym wydarzeniu słowami:

 

My – dzieci – siedząc w szkole, z lękiem nasłuchiwaliśmy, czy nie biją dzwony kościelne. Dla nas byłby to znak, że matka już nie żyje. (…) Z Andrzejewem jestem związany bardzo mocno. Tutaj bowiem od roku 1910 wychowywałem się, tutaj jako dziewięcioletni chłopiec  utraciłem matkę. Spoczywa Ona na cmentarzu parafialnym.”

 

Na cmentarz, gdzie spoczywa matka i siostra Stefana Wyszyńskiego prowadzi dziś, utworzona przez ks. prob. Józefa Mierzejewskiego, aleja im. kard. Stefana Wyszyńskiego. W kościele andrzejewskim jest kaplica poświęcona Prymasowi oraz, podobnie jak w Zuzeli, dzwon. Na nim napis:

 

SOLI DEO PER MARIAM / STEFAN / KARDYNAŁ WYSZYŃSKI / DZWON TEN OFIAROWAŁ KS. KA. DR. JAN TYSZKA / KOLEGA I PRZYJACIEL KS. PRYMASA / RODZINNEJ PAR. ANDRZEJEWO / W UROCZYSTYM DNIU NAWIEDZENIA / OBRAZU PANI JASNOGÓRSKIEJ / 1 MAJA 1986

 

W Andrzejewie poświęcono kardynałowi również przykościelny skwerek nad rzeką oraz gimnazjum, które nosi dumne imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Andrzejewie, w 1913r. Stefan Wyszyński przyjął bierzmowanie. Sakramentu udzielił mu późniejszy męczennik, biskup płocki Julian Nowowiejski.

W latach 1912 – 14 uczęszczał do gimnazjum im. Wojciecha Górskiego w Warszawie. Bardzo dobrze je zresztą oceniał na przestrzeni lat.

Lata 1914 – 17 był uczniem gimnazjum męskiego im. Piotra Skargi w Łomży, a później, do roku 1920, liceum im. Piusa X w Włocławku. We Włocławku wstąpił też do Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął od biskupa Wojciecha Owczarka w włocławskiej bazylice, a mszę prymicyjną odprawił 5 sierpnia 1924r. przed Obrazem Matki Bożej w Częstochowie.

 

Tak zaczęła się droga do chwały, Wielkiego Polaka. Księdza i polityka, który stanowił sól w oku, dla sowieckiej władzy w Polsce. Tego, który poświęcił się Bogu i Ojczyźnie bez reszty.

 

Kliknij, aby zobaczyć film.
Kliknij, aby zobaczyć film.
Kliknij, aby zobaczyć film.

 

Kliknij, aby zobaczyć

FILM

Więcej wiadomości można uzyskać, czytając elektroniczną wersję gazetki Towarzystwa Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej.

 

Na pierwszej stronie portalu, pod hasłem "Wyszyński", z czasem będzie pojawiało się więcej wiadomości o Prymasie Tysiąclecia. 

© 2015 by "This Just In". Proudly created with Wix.com