top of page

Kardynał Stefan Wyszyński - początek drogi kapłana

 

 

     Stefan Wyszyński urodził się w miesiącu sierpniu. Nad rzeką Bug, w Zuzeli. „Na styku Podlasia z Mazowszem” jak sam mawiał. Był synem Stanisława i Julianny Wyszyńskich.

Do dziś w zuzelskiej świątyni znajduje się chrzcielnica, gdzie sakrament chrztu przyjął późniejszy Prymas polski, Wielki Polak. W Zuzeli jest też muzeum poświęcone kardynałowi. Znajduje się w budynku szkoły powszechnej, do której uczęszczał mały Stefan. Jeden z trzech dzwonów tamtejszej parafii nosi imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W 1994r. poświęcono Prymasowi Grotę Najświętszej Maryi Panny z Lourdes – w 70 rocznicę święceń kapłańskich Stefana Wyszyńskiego. Pamięci o kardynale strzeże też głaz z płytą pamiątkową z okazji 100 rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia oraz spiżowy pomnik przed kościołem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         W 1910r. rodzina Wyszyńskich przeprowadziła się do Andrzejewa. Tutaj wychowywał się młody Stefan i tutaj pozostawił to, co związało go z Andrzejewem do końca życia – pamięć o ukochanej matce, która w Andrzejewie zmarła. Kardynał Wyszyński opowiadał o tym traumatycznym wydarzeniu słowami:

 

My – dzieci – siedząc w szkole, z lękiem nasłuchiwaliśmy, czy nie biją dzwony kościelne. Dla nas byłby to znak, że matka już nie żyje. (…) Z Andrzejewem jestem związany bardzo mocno. Tutaj bowiem od roku 1910 wychowywałem się, tutaj jako dziewięcioletni chłopiec  utraciłem matkę. Spoczywa Ona na cmentarzu parafialnym.”

 

Na cmentarz, gdzie spoczywa matka i siostra Stefana Wyszyńskiego prowadzi dziś, utworzona przez ks. prob. Józefa Mierzejewskiego, aleja im. kard. Stefana Wyszyńskiego. W kościele andrzejewskim jest kaplica poświęcona Prymasowi oraz, podobnie jak w Zuzeli, dzwon. Na nim napis:

 

SOLI DEO PER MARIAM / STEFAN / KARDYNAŁ WYSZYŃSKI / DZWON TEN OFIAROWAŁ KS. KA. DR. JAN TYSZKA / KOLEGA I PRZYJACIEL KS. PRYMASA / RODZINNEJ PAR. ANDRZEJEWO / W UROCZYSTYM DNIU NAWIEDZENIA / OBRAZU PANI JASNOGÓRSKIEJ / 1 MAJA 1986

 

W Andrzejewie poświęcono kardynałowi również przykościelny skwerek nad rzeką oraz gimnazjum, które nosiło dumne imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Andrzejewie, w 1913r. Stefan Wyszyński przyjął bierzmowanie. Sakramentu udzielił mu późniejszy męczennik, biskup płocki Julian Nowowiejski.

W latach 1912 – 14 uczęszczał do gimnazjum im. Wojciecha Górskiego w Warszawie. Bardzo dobrze je zresztą oceniał na przestrzeni lat.

Lata 1914 – 17 był uczniem gimnazjum męskiego im. Piotra Skargi w Łomży, a później, do roku 1920, liceum im. Piusa X w Włocławku. We Włocławku wstąpił też do Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął od biskupa Wojciecha Owczarka w włocławskiej bazylice, a mszę prymicyjną odprawił 5 sierpnia 1924r. przed Obrazem Matki Bożej w Częstochowie.

 

Tak zaczęła się droga do chwały, Wielkiego Polaka. Księdza i polityka, który stanowił sól w oku, dla sowieckiej władzy w Polsce. Tego, który poświęcił się Bogu i Ojczyźnie bez reszty.

 

 

Kliknij, aby zobaczyć

FILM

Więcej wiadomości można uzyskać, czytając elektroniczną wersję gazetki Towarzystwa Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej.

 

Na pierwszej stronie portalu, pod hasłem "Wyszyński", z czasem będzie pojawiało się więcej wiadomości o Prymasie Tysiąclecia. 

bottom of page