top of page

To my - Polacy cz. II

Polskę reprezentuje liczne grono sportowców. 28 marca 1940r. gestapowcy aresztowali i po kilku miesiącach aresztu, zamordowali Janusza Kusocińskiego. Kim był Janusz Kusociński? Dwukrotny rekordzista świata i dwudziestopięciokrotny rekordzista Polski – to tylko najważniejsze osiągnięcia sportowca.

Sukcesy w pięcioboju nowoczesnym odnosili: Janusz Pyciak – Peciak (mistrz olimpijski z 1976r. i mistrz świata z lat 1877 i 1981); Arkadiusz Skrzypaszek (złoty medal na olimpiadzie w Barcelonie (1992r. - złoto indywidualnie i drużynowo z M. Czyżowiczem i D. Goździakiem).

W latach późniejszych na podium pięciobojowym stawali: Barbara Kotowska, Dorota Nowak – Idzi, Dariusz Mejsner, Mateusz Nowicki, Anna Sulima, Edyta Mołoszyc, Igor Warabida, Paulina Boenisz, Marta Dziadura, Magdalena Sędziak i inni.

Polska szczyci się również, dość dużym gronem mistrzów wyścigów żużlowych. 7 razy najwyższy tytuł zdobył Jarosław Hampel. Tyleż samo Tomasz Gollob. Krzysztof Kasprzak ma na swoim koncie 6 tytułów, a Piotr Protasiewicz 5. Po kilka tytułów mistrzów świata, mają też: Maciej Janowski, Janusz Kołodziej, Adrian Miedziński, Andrzej Pogorzelski, Andrzej Wyglenda, Karol Ząbik, Krzysztof Buczkowski… Lista jest o wiele dłuższa. Nie będę wszystkich wymieniał, ale to chyba „żużel” powinien być naszym sportem narodowym.


Człowiek ze Szczecina, Marcin Kowalczyk ma na swoim koncie trzynaście rekordów świata w układaniu kostki Rubika bez patrzenia. Najlepszy na świecie w trzech konkurencjach, związanych z układaniem kostki!

Od niedawna istniej ciekawa konkurencja sportowa, której korzenie sięgają czasów bardzo odległych. Tak to chyba można ująć. Walki rycerskie przeniosły się z czasów średniowiecznych, do współczesnych. Jak chwała i etos rycerski, to nie bez Polaków rzecz jasna. Wiesław Kurek – mistrz świata w walce długim mieczem. Pierwsze miejsce dla Rycerskiej Kadry Polski w potyczkach 16 vs 16, to również sukces naszych ciężkozbrojnych w 2015r.

Polacy są też stałymi bywalcami zawodów z dziedziny sztuk walki.

Sukcesy Macieja Górskiego w karate (niektóre): 2008: Zawodowy Mistrz Świata Karate full-contact wagi lekkiej

 • 2006: Mistrz Świata karate full-contact (65 kg)

 • 2006: Wicemistrz Świata karate semi-contact (65 kg)

 • 2006: Mistrz Europy karate full-contact (70 kg)

 • 2006: Wicemistrz Europy karate light-contact (70 kg)

 • 2006: Wicemistrz Europy karate semi-contact (70 kg)

 • 2006: Wicemistrz Wielkiej Brytanii light-contact (70 kg)

 • 2006: Wicemistrz Wielkiej Brytanii semi-contact (70 kg)

 • 2005: III miejsce drużynowo European Central Cup

 • 2005: Zdobywca III miejsca XXV Mistrzostw Polski Karate WKF (65 kg)

 • 2005: Wicemistrz Polski karate semi-contact (70 kg)

 • 2005: Wicemistrz Polski karate shotokan (waga open)

 • 2005: Mistrz Świata karate semi-contact (70 kg)

 • 2005: Mistrz Świata karate light-contact (70 kg)

 • 2005: Mistrz Europy karate semi-contact (70 kg)

 • 2005: Wicemistrz Europy karate light-contact (70 kg)

Eugeniusz Dadzibug osiągnął 9 miejsce na mistrzostwach świata w tokio w konkurencji karate Kyokushin. Wielokrotnym Mistrz Polski i Europy w kumite, tameshi-wari.

Marta Dąbrowska, karateczka z Łodzi i jej ważniejsze tytuły:

 • Wicemistrzyni Europy WKF - Izmir 2007 kumite kadetek -57 kg

 • Mistrzyni Europy ESKA - Crawley 2008 kumite drużynowe seniorek

 • Mistrzyni Europy ESKA - Porto 2007 kumite drużynowe seniorek

 • Wicemistrzyni Europy ESKA - Porto 2007 kumite seniorek

 • Wicemistrzyni Europy ESKA - Crawley 2008 kumite juniorek

 • Wicemistrzyni Europy ESKA - Porto 2007 kumite juniorek

 • Brązowy medal ME ESKA - Porto 2007 kumite drużynowe juniorek

 • Mistrzyni Świata WSKA Bydgoszcz 2007 - kumite drużynowe juniorek

 • Mistrzostwa Europy ESKA Lucerna 2006 - 2 brązowe medale kumite kadetek i juniorek

Równie długa jest lista osiągnięć Macieja Grubskiego, Anny Lewandowskiej, Krzysztof Neugebauera, Macieja Sikońskiego, Karola Stasiuka, czy Piotra Szeligowskiego.

Mamy też duże grono reprezentantów w kategoriach bokserskich.

Andrzej Gołota, Tomasz Adamek, czy Krzysztof Włodarczyk, to bokserzy, których przedstawiać nie trzeba. Są to zawodowi mistrzowie świata.

Adam Brysz, Grzegorz Eitel, Katarzyna Kłys, Marek Kręcielewski, Marta Kubań, Czesław Kur, Agata Perenc, Tomasz Szewczak, Krzysztof Wojdan, to czołowi judocy z Polski. Z Pawłem Nastulą, naszym mistrzem olimpijskim z Atlanty (1996r.) i dwukrotnym mistrzem świata, na czele. Kolejny mistrz olimpijski po Waldemarze legieniu; dwukrotnym mistrzu olimpijskim i medaliście mistrzostw świata i Europy. Paweł Nastula próbował też swoich sił w MMA, gdzie również odniósł kilka sukcesów.


Jeśli mowa o Japońskich sztukach walki, to nie sposób nie wspomnieć o sumo. W tej dyscyplinie również mamy swoich reprezentantów. Duże osiągnięcia ma Natalia Kołnierzak (W czasie Mistrzostw Świata w 2012 roku w Hongkongu zdobyła srebrny medal w kategorii 60 kg); Edyta Witkowska (W 2005 triumfowała w zawodach World Games, a w 2009 zajęła w tych zawodach trzecie miejsce); Robert Paczków (zdobywca około 30 medali Mistrzostw Świata i Europy); Tomasz i Paweł Wojda.


Długa jest także lista naszych zapaśników, siatkarek i przedstawicieli innych dyscyplin sportowych (tenis, stzrelectwo…).

Jeśli jesteśmy przy sztukach walki, nie sposób nie wspomnieć o kolebce wszystkich stylów walki, czyli Chińskiej sztuce walki, zwanej wu shu (kung fu). Również w tej rywalizacji mamy swoich przedstawicieli, którzy odnoszą sukcesy na arenie

międzynarodowej. Nasi zawodnicy zajmują miejsca na podium, na mistrzostwach świata wushu tradycyjnego (Krzysztof Rodek, Piotr Kowalik), sportowego (Michał Frosik - Krakowska Szkoła Wushu Sportowego; Kacper Pałys - Klub "Red Tiger " Warszawa - Zdobywca złotych medali w Pucharach Świata Wushu w Chinach i Hiszpanii) oraz w wolnej walce sanda sanshou, gdzie duże sukcesy odnosi Piotr Strus (medalista mistrzostw świata, zdobywca pucharu świata w 2012r.). Dobrze spisują się też, Jakub Malczewski i Łukasz Rajewski.

To oczywiście nie wszyscy. Znamy siłacza nad siłacze - Mariusza Pudzianowskiego i wielu, wielu innych, których w historii sportu nie sposób pominąć.

A oto i nasze regionalne sukcesy:
Comments


bottom of page