top of page

98 lat Muzeum WP

22 kwietnia 1920 roku Marszałek Józef K. Piłsudski wydał dekret o utworzeniu

http://www.muzeumwp.pl/

Muzeum Wojska. Z okazji 98 rocznicy powołania Muzeum, zorganizowano szereg atrakcji; m.in. urodzinowy tort:


„ Prezentacja statyczna przykładowego uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia (w tym wielozadaniowego samochodu terenowego typu Humvee) używanego przez współczesne jednostki powietrznodesantowe WP w wykonaniu żołnierzy z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, wchodzącego w skład 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława F. Sosabowskiego.

 Prezentacja statyczna czołgu Leopard 2A5 w wykonaniu żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej wchodzącej w skład 16. Pomorskiej Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka.

 Prezentacja statyczna w wykonaniu JW 2305 GROM.

 Prezentacja Kołowego Transportera Opancerzonego ROSOMAK.”


http://www.muzeumwp.pl/

W ramach pikniku historycznego, który odbył się tego dnia przewidziano prezentację samochodów pancernych „Chwat”, Ford – T, FAI – 202 oraz będącego na stałym wyposażeniu muzealnym, powstańczego „Kubusia”. Dla chętnych dostępny był punk krawiecki, gdzie na maszynach z ubiegłego stulecia szyto kokardy i opaski w barwach narodowych. Był polowy szpital wojskowy, polowa kuchnia wojskowa, przekrój mody wojskowej, wiersze i pieśni patriotyczne i wiele innych atrakcji.


Ekspozycje muzealne dostępne były dla zwiedzających nieodpłatnie. Wśród nich wystawa „My, Kobiety Żołnierze” pod honorowym patronatem prezydentowej Agaty Kornhauser – Dudy oraz „Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały”.

Pośród husarskich zbroi i oporządzenia rycerskiego, była możliwość odziać się w jedną z żelaznych katan, albo lekkie odzienie w stylu lisowczyków.


Wspaniały, słoneczny dzień, spędzony w dobrej atmosferze.

Źródła:

- www.muzeumwp.pl


bottom of page