top of page

X Zajazd Wysokomazowiecki

Tegoroczny, X już Zajazd Wysokomazowiecki w Ciechanowcu odbył się pod patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Organizatorami byli: Towarzystwo Naukowe Societas Scientiarium Klukoviana et Jablonovianae, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (na terenie którego

odbyła się impreza), Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem. Sponsor Główny to Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckiem.


Organizatorzy zachęcali do uczestnictwa słowami:


"To właśnie na ziemiach naszego powiatu jest jedyne miejsce w Europie, gdzie nadal żyją potomkowie osiadłej w XIVw. drobnej szlachty. Chcemy pokazać, że tu jest ostoja polskości, że nigdy nie poddano się obcym wpływom, a zachowano polską tradycję i wiarę. Dlatego właśnie tu od tylu lat organizujemy festyny nawiązujące do historii nasego powiatu.


W tegorocznej edycji Zajazdu, świętującej 100-lecie odzyskania niepodległości, odbędzie się szereg ciekawych pokazów, występów, konkursów oraz inscenizacji o charakterze historycznym. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie bitwa "KU NIEPODLEGŁOŚCI" z wykorzystaniem m.in. samochodu pancernego Ford T.


"POWIAT WYSOKOMAZOWIECKI

TO TRADYCJA I PRZYSZŁOŚĆ"

Tradycja to przywiązanie do polskości i wiary wyniesione z domów

rodzinnych trwających na pograniczu Rzeczpospolitej.


Przyszłość leży w aktywności i otwartości mieszkańców "Krainy chlebem pachnącej, mlekiem i miodem płynącej".


Bawiąc się na tym festynie, będą Państwo uczestniczyć w kultywowaniu polskiej tradycji, kultury i historii."


Tegoroczny Zajazd zaszczycił swą obecnością sam Marszałek Piłsudski oraz inni inscenizatorzy, którzy wcielili się w postacie żołnierzy z okresu Wielkiej Wojny. Oprócz Marszałka byli reprezentanci wojsk polskich oraz zaborczych w mundurach stylizowanych na te, z minionej epoki. Podczas inscenizacji bitwy, pomocą naszym oddziałom przyszedł samochód pancerny Ford T, którego obecność zapowiadali organizatorzy, ale również działo Schneider.

Odbyły się konkursy związane z Polską i polskością, a na koniec można było zobaczyć spektakl teatru "Parabuch" z Warszawy, który przedstawił "Pana Jowialskiego" hrabiego Aleksandra Fredry.

Ciechanowiec 2018r.

Bardzo udany festyn i z pewnością godny polecenia na przyszłość. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania, a przede wszystkim grupom rekonstrukcyjnym, które kultywują historię naszej Ojczyzny nie szczędząc czasu i pieniędzy.
bottom of page