top of page

Projekt Podlasie

Projekt Podlasie, to formalna nazwa grupy miłośników genealogii wywodzących się z terenów Podlasia i Mazowsza. Kilka lat temu amatorzy – poszukiwacze korzeni „skąd ich ród” podjęli się trudnego i pracochłonnego zadania zindeksowania parafialnych ksiąg metrykalnych z ziemi podlaskiej i mazowieckiej. Praca o tyle ważna, że papierowe, pisane piórem księgi z roku na rok zatracają swoją świeżość i zwyczajnie niszczeją. Zwłaszcza, ze mało która parafia ma specjalnie przygotowane pomieszczenia do przechowywania księgozbiorów. Cyfrowe kopie wszelkiego rodzaju dokumentów są doskonałym nośnikiem i przekaźnikiem treści, pozwalającym zachować je dla przyszłych pokoleń. Indeksacja i skatalogowanie zasobów, pozwala również na wygodniejsze

z nich korzystanie i ułatwia dostęp do danych źródeł poprzez Internet.


Wolontariusze z Projektu Podlasie pomagają też, w razie konieczności zabezpieczyć niszczejące księgi.


Przy okazji powstaje też „Spis podlaskiej szlachty gniazdowej”, czyli lista nazwisk szlacheckich, miejscowości i parafii, z których się wywodzili. Z terenu parafii andrzejewskiej znajdujemy takie nazwiska jak: Budziszewscy (Budziszewo Xexoły, Bliższe, Śledziony), Godlewscy (Godlewo Gnochy, Godlewo Mierniki, Godlewo Plewy, Godlewo Wronie, G. Warsze, G. Wielkie, G. Łuby i kilka innych gniazd rodowych), Leśniewscy (Leśniewo), Pieńkowscy (Pieńki Kownaty, P. Paprotna, P. Sobótki, P. Żaki), Ołdakowscy, Przeździeccy i inni.


Tytaniczna praca wymaga nie tylko czasu, ale również nakładów finansowych. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie dla Projektu, który przybliża wiedzę o historii naszych przodków i nas samych zarazem. Aby strony prowadzone przez Projekt Podlasie sprawnie funkcjonowały i rozwijały się, potrzebne są pieniądze na utrzymanie serwera, domeny oraz sfinansowanie całego mnóstwa innych potrzeb. Np. na zbudowanie internetowej wyszukiwarki indeksów. To wszystko ułatwi i usprawni poszukiwania naszych przodków.


Wesprzeć Projekt Podlasie można na kilka sposobów:


PayPal / darowizna na serwer 2019 / indeksacja@projektpodlasie.pl

Indywidualny numer konta do wpłat: 58 1750 1312 6880 9338 3238 8132


Poszukujemy też osób chętnych do pomocy przy indeksacji. Lubisz genealogię? Stare dokumenty, księgi? Masz czas i chęci popracować w domu przed komputerem? Odezwij się.


bottom of page