top of page

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie powstało w związku ze zorganizowaniem w 1964r. przez Aeroklub Krakowski, wielkiej wystawy lotniczej na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny. Po jej zakończeniu, w oparciu o zgromadzone zbiory, powstał Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim.


W 1967r. ośrodek został przejęty przez Naczelną Organizację Techniczną i nazwany „Muzeum Lotnictwa”. Muzeum zajmuje mały fragment terenu i część obiektów dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych stałych lotnisk w Europie. Założone zostało w 1912r. dla potrzeb lotnictwa armii austro-węgierskiej (Flugpark 7). Wcześniej, bo na przełomie XIX i XX wieku, stacjonował tu forteczny oddział balonowy 2 Pułku Artylerii Fortecznej Twierdzy Kraków.


W 1917r. lotnisko na Rakowicach stało się jednym z punktów etapowych pierwszej w Europie regularnej pocztowej linii lotniczej łączącej Wiedeń z Kijowem i Odessą. W dniach 30 i 31 października 1918r. baza lotnicza przeszła pod komendę polskich władz wojskowych, stając się tym samym pierwszym lotniskiem niepodległej Polski.


W muzeum eksponowane są min. Samoloty i maszyny latające, które czynnie uczestniczyły w bojach powietrznych okresu I wojny światowej. Niektóre z nich sprawne są do dnia dzisiejszego. Ekspozycja obiektów z tego kresu należy do największych na świecie.


W muzeum możemy zobaczyć m.in. samoloty: Albatros B.II, Albatros C. 1, Albatros H. 1, Aviatik C. III, Grigorowicz M-15, Halberstadt CI. II, LFG Roland D. VI, LVG B. II i Sopowith F. 1 Camel.


Zachęcam do odwiedzenia tej placówki muzealnej :)bottom of page