top of page

Fabryka Schindlera

W marcu 1993r. znany reżyser Steven Spielberg rozpoczął kręcenie filmu zatytułowanego „Lista Schindlera”. Film opowiada historię niemieckiego narodowego socjalisty, który podczas wojny uratował od śmierci tysiąc polskich Żydów, pracujących w jego fabryce w Krakowie. Film zdobył siedem Oscarów, a historia bohaterskiego Niemca, który ratował Żydów stała się znana na całym świecie.

Fabryka Schindlera

Niestety film Spielberga to również stek kłamstw historycznych szkalujących Polskę. W filmie możemy zobaczyć Polaków, którzy cieszą się z zagłady Żydów, polskie prostytutki. Taki to, typowy obraz Polaka wg. Spielberga. Już sam początek filmu to kłamstwo rażące w oczy. Według reżysera Polska we wrześniu 1939r. została pobita w ciągu dwóch tygodni. Pobita przez Niemców – co również nie jest prawdą. Polska w roku ’39 została podbita przez Niemcy (również Austrię), Rosję Sowiecką i Słowaków.


Oskar Schindler był członkiem NSDAP – zagorzałym nazistą. Żeby trafić na listę tych, którzy mieli ocaleć, trzeba mu było dobrze zapłacić. To pieniądze decydowały, kogo ocali Oskar Schindler. Oczywiście ocaleli Żydzi są mu wdzięczni, a ich dzieci modlą się przy jego grobie po dzień dzisiejszy. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy. Być może Schindler oprzytomniał i zmądrzał pod koniec wojny? Być może… Natomiast filmowy obraz Oskara Schindlera płaczącego, że nie mógł ocalić większej ilości Żydów nie przemawia do mnie, nie przekonuje.


Oskar Schindler prowadził w Krakowie Fabrykę Naczyń Emaliowanych. W 2010r. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w budynku dawnej fabryki otworzyło wystawę stałą zatytułowaną „Kraków – czas okupacji 1939-1945”.


Dzisiaj na trzech piętrach budynku, dla zwiedzających dostępny jest cały szereg ciekawostek związanych z funkcjonowaniem fabryki i miasta Krakowa podczas okupacji.


Przyznać muszę, że placówka zorganizowana jest bardzo ciekawie. W porównaniu z wieloma innymi muzeami, gdzie propaganda i zakłamanie bije w oczy, to tutaj historia jest przedstawiona dość jaskrawo i prawdziwie. Film, który można obejrzeć w niewielkiej salce kinowej pokazuje Polaków i Żydów, którzy dzielą się swoimi wspomnieniami z okresu wojny. Nie ma tam złych Polaków, którzy cieszyli się z holokaustu Żydów, ale koledzy, którzy bezinteresownie pomagali sobie przetrwać. To naprawdę wyjątkowe i ciekawe miejsce. Poniżej kilka zdjęć z Fabryki Emalii Oskara Schindlera w Krakowie:bottom of page