top of page

"Dwie Matki" - koncert organowy

„Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i wzgórza obniżą; równiną niechaj się staną urwiska, a strome zbocza niziną gładką.” /Iz 40,4

Jako młody chłopiec, Stefan Wyszyński stracił ukochaną Matkę. Pochowana została w Andrzejewie, gdzie Ojciec przyszłego Prymasa był organistą. Wówczas drugą Matką Stefana została Maryja - Matka Boża.

Organy koncertowe

4 października 2020r. w andrzejewskiej świątyni odbył się koncert organowy pt. „Moje Matki”, nawiązujący do osoby Prymasa Wyszyńskiego i Jego związku z Maryją.


Wspaniały koncert w wykonaniu doktora Rafała Sulimy rozpoczęło głośno wybrzmiałe „Te Deum”. Wybitny organista zachwycił słuchaczy wieloma wariacjami utworu „Ave Maria” wg melodii Giulio Cacciniego, czy też wybitnego Franza Petera Schuberta. Szczególnym uznaniem słuchaczy, cieszy się właśnie interpretacja Schuberta, która nie powstała do słów znanej modlitwy w jej łacińskiej wersji, ale do pieśni z poematu historycznego „Pani Jeziora” Waltera Scotta. Pierwsze słowa pieśni, brzmiały „Zdrowaś Maryja”, więc melodię podłożono do bardziej znanej wersji modlitwy. Dlatego tak Maryjny koncert nie mógł się obejść bez „Ave Maria”.


Dr Sulima zaprezentował również wariacje na temat „Chrystus wodzem, Chrystus królem” Henryka Jana Botora oraz takie utwory jak „Preludium D-moll” Johanna S. Bacha oraz jego „Arię na strunie G”.

Andrzejewo 2020r.

Innym znanym utworem wykonanym tego wieczoru było „Alleluja” ze słynnego Oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla, którego premiera miała miejsce w Dublinie w 1742r. Od tamtego czasu, za sprawą utworu, kompozytor stał się sławny na całym świecie. Kompozycja od początku była bardzo trudna technicznie, a ponieważ nie każdy potrafił ją poprawnie wykonać, utwór był wielokrotnie modyfikowany przez kolejnych wykonawców.


Dr Sulima wykonał również, m.in. kompozycję „Misja Gabriela” Ennio Morricone z filmu „Misja” i Toccatę (Suite Gothique) Léona Boëllmanna, która wspaniale wybrzmiała w gotyckich murach andrzejewskiej świątyni. Suita Gotycka, zwłaszcza z Toccaty kończącej Suitę jest najbardziej znaną kompozycją znanego organisty i pianisty.


Koncert (oprócz małego bisu) zakończył Polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny” Michała K. Ogińskiego. Wspaniała kompozycja, którą dr. Sulima często wykonywał na zabytkowych, barokowych organach, będąc organistą w Świętej Lipce.


https://www.facebook.com/100011175364160/videos/1220375258344975/

Zaproszenie

bottom of page