Dzień Weterana
- Wrona
- 7 dni temu
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 5 dni temu

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa ustanowiony został przez Sejm RP w roku 2011. To święto tych wszystkich, którzy służyli Ojczyźnie poza granicami kraju. Czasami chlubna to służba w misjach pokojowych, a czasami zwykłe zlecenie od USA. W każdym razie nasi żołnierze służą w ramach operacji związanych z przynależnością do ONZ, NATO i członkostwa w Unii Europejskiej. Jest to również dzień dedykowany ratownikom Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej… Służb mundurowych i tych bez oficjalnych dystynkcji, którzy biorą udział w misjach stabilizacyjnych, humanitarnych, wojnach…
Tegoroczne, główne obchody miały miejsce w Gdyni, przy innym weteranie - ORP „Błyskawicy” i trwały dwa dni. Obecny tam minister obrony narodowej W. Kosiniak-Kamysz zapewnił zgromadzonych, że przygotowywana jest ustawa, która zapewni wsparcie finansowe poszkodowanych na służbie poza granicami kraju:

Jest zadanie i zadanie będzie wykonane. Proszę was też o wsparcie, bo złożyłem kilka miesięcy temu pomysł wprowadzenia karty rodziny wojskowej. Uprawniającej do zniżek, do różnego rodzaju możliwości, zarówno w tej przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Chcemy, abyście także i w ten proces się zaangażowali.
Pierwszy dzień obchodów odbył się na stadionie gdyńskim. Przede wszystkim były to konkurencje sportowe: pływanie (na terenie Akademii Marynarki Wojennej), wyciskanie sztangi leżąc, rzut piłką do rugby, bieg, crossfit, strzelanie z pistoletu laserowego… Od kwietnia trwały wyjazdy do miejsc pochówków poległych na służbie w ramach Rajdu Motocyklowego Weteranów.

Ppłk. Dr Katarzyna Rzadkowska:
Dzień Weterana to nie tylko uroczystość – to wyraz naszego szacunku wobec tych, którzy służyli Polsce z dala od domu. To dzień pamięci, wspólnoty i uznania. Jako społeczeństwo mamy obowiązek mówić jasno: jesteśmy wdzięczni, pamiętamy, nie zapomnimy.
Dzień drugi, to oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli świata polityki i wojskowości. Niestety programu uroczystości nigdzie nie udało się odnaleźć, a jedyną informacją była godzina ich rozpoczęcia i miejsce.

Wszyscy, którzy zdecydowali się odwiedzić gdyński port mogli obejrzeć stoiska wojskowe, pożarnicze… Było też kilka wozów bojowych, wśród nich czołgi Abrams M1A1 (z 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka), Leopard 2A5 oraz potężna 155 mm Samobieżna Haubica K9A1. Można też było liczyć na tradycyjny talerz grochówki.
30 maja odbył się także koncert „Wznieś serce nad zło…”. www.polska-zbrojna.pl:
Organizatorzy – Stowarzyszenie Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” wraz z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, gminą Tarnowo Podgórne i Telewizją Polską – zapraszają do Lusowa pod Poznaniem. W tej miejscowości został pochowany por. Łukasz Kurowski, pierwszy polski żołnierz, który zginął podczas misji w Afganistanie.

Podczas koncertu wystąpili m.in. Natasza Urbańska, Kamil Bednarek, Kuba Badach, Halina Mlynková i Piotr Cugowski. Artystom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą płk. Pawła Joksa.
– Chcemy oddać hołd weteranom. Koncert dedykujemy żołnierzom i grupom ratowniczym wszystkich misji, którzy przeżyli piekło wojny oraz rodzinom tych, którzy oddali swoje życie na służbie – mówi Lidia Kordasz-Garniewicz, prezes zarządu Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. Impreza ma charakter charytatywny. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie rodzin żołnierzy poległych podczas zagranicznych operacji wojskowych.



Comments