top of page

Kartka z powstania



     Rzeczywistość wirtualna (VR) pozwala nam na niemalże osobiste uczestnictwo w powstaniu warszawskim. Dzięki nowoczesnej technologii możemy za pomocą specjalnych gogli znaleźć się w warszawskich kanałach, albo wśród gruzów walczącej stolicy. Wszystko to na wyciągnięcie ręki i nieodpłatnie w dawnej fabryce Norblina. Jest to miejsce, gdzie w 1944 roku toczyły się walki powstańcze, a ulica Żelazna została obrócona w gruz poprzez ostrzał artylerii i naloty lotnicze. Na stronie traktującej o wydarzeniu napisano:



     “Kartka z Powstania” jest to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie filmów fabularnych zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Film trwa około 15 min, a prace nad nim trwały ponad 2 lata. Film ten w połączeniu z ekspozycją scenograficzną tworzy produkt jakim jest składająca się z trzech części narracyjna opowieść o Powstaniu Warszawskim.



    Film opowiada prawdziwą historię jednego z Powstańców Warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego ps. “Sabała”, który otrzymał karteczkę z modlitwą od córki, wyruszając do walki w Powstaniu w sierpniu 1944 roku. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.


    Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz”. Widz śledzi akcję filmu mając poczucie bycia jednym z Powstańców. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie immersji – wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie. Wirtualna rzeczywistość, za pośrednictwem specjalnych gogli, oszukuje ludzkie zmysły, dzięki czemu mamy możliwość przeniesienia się w inną przestrzeń, wcielenia się w rolę całym sobą.



Zachęcam do odwiedzenia wystawy. To naprawdę coś, co warto zobaczyć.


Kapitan Sieroszewski do końca życia wierzył, że karteczka z modlitwą, którą otrzymał od córki ocaliła mu życie. Nosił ją na sercu, kiedy pędziła w nie kula karabinowa. Nie dosięgła celu, a kpt. „Sabała” przeżył.



Comments


bottom of page