top of page

Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie
Zambrowska Izba historyczna powstała w roku 2000, z inicjatywy Jarosława Strenkowskiego. Pomysłodawca Regionalnej Izby Historycznej (RIH) jest autorem fantastycznego albumu zdjęciowego pod tytułem „Garnizon Zambrów”, w którym znalazły się także fotografie wykonane w czasie wojny w Andrzejewie. Napisał też książkę dotyczącą bitwy o Zambrów, zatytułowanej „Bitwa o Zambrów. Walki odwrotowe 18. DP w dniu 11 września 1939 r.”. Tematyka publikacji to nie tylko tytułowe „walki odwrotowe”, ale także osłonowe w wykonaniu Podlaskiej Brygady Kawalerii i Suwalskiej Brygady Kawalerii. Jest także Strenkowski autorem kilku artykułów prasowych w kategorii „historia”. Odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku – rzec by można, gdyż to właśnie Jarosław Strenkowski został opiekunem RIH.Regionalna Izba Historyczna wielokrotnie zmieniała swoją lokalizację na przestrzeni lat. Wreszcie znalazła stałą przystań przy Alei Wojska Polskiego 25, w starym budynku koszarowym – miejscu nieodłącznie związanym z historią Zambrowa i okolicy. Jest to zabytkowy obiekt, wzniesiony na początku XX wieku przez zaborcę rosyjskiego. Wcześniej zlokalizowane były w nim placówki szkolne.


W stałej ekspozycji zambrowskiej RIH znajdują się dokumenty, elementy umundurowania i uzbrojenia wojskowego. Ważną część prezentowanej historii zajmują fotografie.


To nie wielkie muzeum z poważnymi nakładami pieniężnymi, ale i tak warto odwiedzić tę, niewielką placówkę, aby zapoznać się z historią Zambrowa i okolicy, a przy okazji pospacerować wśród wiekowych budynków koszarowych. Poniżej kilka zdjęć:
Comments


bottom of page