top of page

Taran 2022



12. września 1939 roku miał miejsce ostatni szturm 18. Dywizji Piechoty na niemieckie pozycje w Andrzejewie. Jego celem nie był atak, ale wydostanie się z okrążenia. „Żelazna Dywizja”, jak nazywano 18. DP od dziesięcioleci nie zamierzała się poddać. Zgodnie z ostatnim rozkazem dowódcy – płk. dypl. Stefana Kosseckiego zamierzała przebić się, choćby pojedynczo w kierunku przepraw na Bugu. Ostatnia zwarta i największa grupa uderzeniowa w sile ok. 500 żołnierzy, wraz z rannymi (między innymi rannym płk. Kosseckim) ruszyła w ciemną noc, która była nadzieją na wydostanie się z matni. Niestety grupa „Taran” została rozbita, a dowodzący nią pułkownik Aleksander Hertel poległ.



Po raz kolejny przy kapliczce dziękczynnej kapitana rez. Franciszka Ościłowskiego zgromadzili się mieszkańcy Andrzejewa, ale i innych zakątków kraju. Zebrali się na pamiątkę tamtych, wrześniowych wydarzeń sprzed 83. lat.



Nocne spotkanie rozpoczęła „Modlitwa obozowa”, przy oprawie dźwiękowej Państwa Andruszkiewiczów i Michała Chojnowskiego.



Nowością tegorocznego spotkania była inscenizacja wydarzeń z roku 1939. Wzięli w niej udział rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia „Grupa Wschód”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Narew”, GRH „44 Pułk Strzelców Legii Amerykańskiej”, kawalerzyści z Białegostoku, odtwarzający 10. Pułk Ułanów Litewskich oraz Combat Alert Białystok.






bottom of page