top of page

Góra Strękowa 2023 r.




Wrzesień obfituje w wydarzenia związane z rokiem 1939 i wojną wywołaną przez dwa, mordercze totalitaryzmy wspierane przez finansistów z Zachodu. Jednym z takich wojennych epizodów jest obrona odcinka „Wizna”, gdzie na straceńczych pozycjach tkwiła garstka polskich obrońców. Na Ich czele stał kapitan piechoty Władysław Raginis – pośmiertnie awansowany stopień wyżej i odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.



Kapitan Raginis, chociaż urodził się pod Dyneburgiem, to na jego życiu swoje piętno odcisnęła inna okolica. Po ukończeniu szkoły gimnazjalnej wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie-Ostrowi Mazowieckiej, którą opuścił w stopniu podporucznika piechoty. Swoje młode życie zakończył broniąc linii rzeki Narwi przed pancernymi zastępami generała Heinza Guderiana. Chociaż dla Niemców główną przeszkodą był brak mostów na rzece, to obrońcy odcinka „Wizna” zdołali napsuć trochę krwi najeźdźcom.



Kapitan Raginis, wraz z porucznikiem Stanisławem Brykalskim poprzysięgli bronić się do końca i tej przysięgi, honorowo dotrzymali. Dzięki staraniom stowarzyszenia „Wizna 1939” ich doczesne szczątki spoczęły na terenie schronu, w którym się bronili – na Górze Strękowej. Po 72. latach dzielni żołnierze WP pochowani zostali z wojskowymi honorami.



W tym roku również oddano hołd naszym Bohaterom. Przy okazji miała miejsce promocja książki „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach” oraz odbyła się premiera filmu „Mordercy z Jedwabnego”.






bottom of page